SZTUKA OPTYCZNA I KINETYCZNA - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Piątek, 28 lutego 2020
SZTUKA OPTYCZNA I KINETYCZNA
Data dodania: 2006-06-23 13:13:35
W piotrkowskiej Galerii Biura Wystaw Artystycznych przy ul. Sieradzkiej, można oglądać międzynarodową kolekcję prac - pod wspólnym tytułem "Szuka optyczna i kinetyczna". To zbiór pochodzący z Muzeum Chełmskiego, wzbogacony dziełami wypożyczonymi od artystów. Wystawa jest reprezentatywna dla światowego nurtu sztuki wizualnej.


Sztuka lat 50-tych...
...a zwłaszcza 60-tych charakteryzowała się różnorodnością zjawisk. Pojawiły się amerykański op-art., francuski Nowy Realizm, happening, pierwsze environments i wiele innych niekonwencjonalnych sposobów wypowiedzi artystycznej.
W tej wielowątkowości pojawia się też optical-art., ruch przeciwstawiający się natarczywej ekspresji i traktowaniu twórczości jako wypadkowej wzruszeń, emocji i osobowości artysty.

W wielu miejscach Europy.....
..
i świata artyści zaczęli tworzyć grupy, których twórczość skupiała się na budowaniu struktur, dla których główny element kompozycji stanowiły ruch, światło i przestrzeń. Kolektywnie opowiadali się za bardziej naukowym podejściem do sztuki. Niewątpliwy wpływ na taką postawę miał postęp nowoczesnego przemysłu, co pozwoliło na wykorzystanie przez artystów wytworów najnowszych technologii.
Silny związek sztuki i techniki spowodował pojawienie się nowego języka form plastycznych, którego efektem stały się zaskakujące możliwości uzyskiwania złudzenia ruchu, wypukłości lub wklęsłości, falowania linii czy pulsacji płaskich form. Ważnym elementem sztuki optycznej byłowykorzystanie fizycznych właściwości barwnego koła.

Zestawianie obok siebie...
... kolorów dopełniających umożliwiało uzyskiwanie efektu ruchu i przestrzeni na płaszczyźnie obrazu. Nurt ten znalazł również wielu zwolenników w sztuce polskiej.
Czas i warunki dla polskich artystów były jednak zdecydowanie trudniejsze, gdyż odcięci byli od najnowszych wówczas technologii i wytworów nowoczesnego przemysłu. Sytuacja ta zmusiła ich do poszukiwania rozwiązań na miarę możliwości. Ogromna pomysłowość i talent zaowocowały bardzo interesującymi dziełami, które spotkały się z wielkim szacunkiem i uznaniem w świecie.

Wizualizm lat sześćdziesiątych......
powraca na światową arenę sztuki. Świadectwem powrotu popularności tej tendencji są liczne, liczące się prezentacje oraz liczne opracowania ukazujące się w aktualnych magazynach o sztuce i czasopismach.
Prezentowana w piotrkowskiej Galerii BWA wystawa "Sztuka optyczna i
kinetyczna" to międzynarodowa kolekcja z Muzeum Chełmskiego wzbogacona dziełami wypożyczonymi od artystów. Kolekcja ta jest reprezentatywna dla światowego nurtu sztuki wizualnej.

Wszyscy autorzy tej prezentacji...
... to prekursorzy sztuki optycznej i kontynuatorzy nurtu. Wszyscy oni znaleźli już swoje miejsce w historii sztuki, więc wymienienie tu kilku nazwisk sprawia ogromną trudność. Organizatorzy wystawy zachęcaja nie tylko piotrkowian, do spotkania z tą niezwykle interesującą sztuką. Wystawa czynna będzie do 9 lipca br. codziennie w godzinach 11:00-18.00, w niedziele i święta 14:00-18:00. Bilet wstępu 2 zł normalny, 1 zł ulgowy.
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top