PO KONTROLI MIEJSKICH WYDATKÓW - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Czwartek, 27 lutego 2020
PO KONTROLI MIEJSKICH WYDATKÓW
Data dodania: 2006-07-16 18:58:10
Biuro Prasowe i Promocji Miasta w Piotrkowie Tryb. przesłało nam informację na temat kontroli miejskich wydatków.Protokół kontrolny Komisji Rewizyjnej kontrolującej wydatki miasta najczęściej zawiera subiektywne i tendencyjne opinie i poglądy członków zespołu kontrolnego. Członkowie zespołu kontrolującego teraz wydatki miasta, rządzili nim w poprzedniej kadencji m.in. Andrzej Pol - teraz kandydat na Prezydenta Miasta. Za jego prezydentury wydano z miejskiej kasy ponad 170.000,00 zł na niewykorzystane dokumentacje i projekty - nigdy nie zrealizowane. Lista projektów poniżej.

Uwypuklenie w protokole wzrostu wydatków w zakresie podnoszenia kwalifikacji pracowniczych, szkoleń i seminariów zgodnych z przyjętą przez radnych Uchwałą Budżetową na 2004 rok świadczy o nie zrozumieniu przez członków zespołu kontrolnego rangi i wagi nieustannego podnoszenia kwalifikacji i doskonaleniu umiejętności wobec zmieniających się uwarunkowań prawnych funkcjonowania samorządu terytorialnego przez pracowników Urzędu Miasta.
We współczesnym świecie, w Unii Europejskiej stałe podnoszenie kwalifikacji pracowniczych jest powszechną normą. Fakt wysokich kwalifikacji i ich podnoszenia przekłada się na stalą poprawę obsługi mieszkańców w opinii organów nadzoru (NIK, RIO, Wojewoda) oraz wysokie lokaty Urzędu Miasta w ogólnopolskich rankingach.
Wysoka jakość pracy jest bardzo ważna dla jakości i stopnia realizacji potrzeb społecznych co potwierdza certyfikat jakości ISO 9001 : 2001 otrzymany przez Urząd Miasta.

Wzrost wydatków w Biurze Prasowym i Promocji zgodny z przyjętą przez radnych Uchwałą Budżetową był wynikiem wprowadzenia nowych zadań, o czym zespół kontrolny doskonale wie.
Były to zadania związane m.in. z udziałem uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia w konkursie w Paryżu, promocją Miasta przez kapelę podwórkową Fakiry czy promocję Miasta przez zespoły sportowe.
. Wydatki na promocję Miasta poprzez sport zostały sfinansowane dochodami, które w poprzedniej kadencji, były przeznaczone na sport, ale poza budżetem (np. przez MZGiK).
Również i w tym przypadku nie rozumiem tendencyjnych intencji członków zespołu kontrolnego. W pracach zespołu uczestniczył radny -- działacz jednego z klubów, który sam intensywnie zabiegał i nadal zabiega o środki finansowe z budżetu Miasta dla swojego zespołu.

Nie odpowiadające prawdzie są zapisy protokołu dotyczące wzrostu wydatków na służbowe delegacje. Ilość podróży służbowych odbywanych samochodem prywatnym w 2002 roku za rządów Prezydenta Andrzeja Pola wyniosła 14% w stosunku do delegacji ogółem. W kontrolowanym 2004 roku, w wyniku oszczędności, ta ilość spadła do 12%.

Zespół kontrolny zwrócił uwagę, że nie zostały dotychczas wykonane reklamowe konstrukcje przestrzenne tzw. Witaczki". Informuję, że dokumentacja na "witaczki" nie została wykorzystana ponieważ część Radnych Rady Miasta w grudniu 2004 roku przy opracowywaniu budżetu na 2005 rok, zakwestionowała wydatkowanie pieniędzy na ten cel.
Według Radnych (o czym zespól kontrolny wiedział) budowa konstrukcji przestrzennych według kosztorysu jest zbyt kosztowna.
Dlatego też przetarg ogłoszony w dniu 3 grudnia 2004 nie został rozstrzygnięty. W przedstawionej procedurze Prezydent nie dostrzega niegospodarności a raczej zaniechanie przez Radnych Rady Miasta.
W dniu 10 maja 2005 roku Prezydent Miasta przekazał do Rady Miasta dokumentację techniczną konstrukcji wolnostojących oraz planowane ich lokalizacje na obrzeżach Miasta z prośbą o odniesienie się do zaproponowanego projektu.
Do dnia dzisiejszego żadna odpowiedź z Rady Miasta do Prezydenta nie wpłynęła. Jeżeli zespół kontrolny wykonanie dokumentacji na "witaczki", które w dalszym ciągu urząd miasta chce zrealizować, nazywa niegospodarnością, to jak nazwać koncepcje i dokumentacje nie skierowanych do realizacji zadań inwestycyjnych w latach 1998--2002, tzn. w kadencji, w której rządzili Miastem dwaj członkowie zespołu kontrolnego m.in. Andrzej Pol.

Łączny koszt niewykorzystanych dokumentacji z tamtych lat wynosi ponad 170.000,00 zł. Są to:

- koncepcja oraz dokumentacja techniczna na budowę obwodnicy Piotrkowa o parametrach G 1/4 od ul. Sulejowskiej do ul. Rakowskiej. Dokumentacja została wykonana w 1999 roku przez Projkom Olsztyn za 65.800 zł. W 2002 zlecono nowy projekt za kwotę około 250.000 zł

- dokumentacja techniczna dla trasy W-Z od torów PKP do ul. Armii Krajowej wykonana w 1999 roku przez WMW Łódź za kwotę 60.000 zł. Dokumentacja uległa dezaktualizacji w roku 2001

- projekt budowlano-wykonawczy dla schroniska dla bezdomnych zwierząt wykonany w 2000 roku przez BIPRO-BUMAR Łódź za kwotę 28.000 zł. Projekt nigdy nie został skierowany do realizacji

- dokumentacja techniczna "Przebudowa fontanny w Parku Śródmiejskim" wykonana w 2002 roku za kwotę 18.000. Inwestycja nie została włączona do projektu budżetu na 2003 rok przedkładanego przez poprzedniego Prezydenta Miasta


Zespół kontrolny w żadnym fragmencie protokołu kontroli nie wskazał na przekroczenie wydatków w stosunku do Budżetu Miasta na 2004 roku ani na naruszenie przepisów prawa.


Marcin Pampuch
Kierownik Biura Prasowego i Promocji Miasta

Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top