LIST OTWARTY - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Sobota, 22 lutego 2020
LIST OTWARTY
Data dodania: 2006-07-17 12:32:03
Piotrków Trybunalski, 15 lipca 2006 rokuPan
Mirosław Kukliński
Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego


W czerwcu 2005 roku poinformowałem pisemnie Pana jako przewodniczącego Związku Komunalnego Gmin Nadpilicznych o zaproponowanej przez ekspertów alternatywnej możliwości odprowadzania wody z oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim. Ta nowa propozycja powoduje zmniejszenie wydatków na modernizację oczyszczalni i systemu wodno-kanalizacyjnego w moim mieście o 26 mln zł. Oczyszczona woda odprowadzona będzie do rzeki Strawy, która dopływa do Luciąży i następnie do Zalewu Sulejowskiego. W lipcu 2005 roku poinformował Pan Marszałka Województwa Łódzkiego o powyższej możliwości.
Ponieważ stan czystości Zalewu Sulejowskiego i możliwości rozwojuturystyki w naszym regionie są bardzo ważne dla władz Piotrkowa Trybunalskiego podjąłem dalsze kroki. Zdecydowałem o podwyższeniu parametrów wody wypływającej z piotrkowskiej oczyszczalni do takich, które są zgodne z wymogami Ministra Środowiska stawianymi dla zbiorników wody pitnej. Jednocześnie wystąpiłem do Samorządowego Kolegium Odwoławczego z prośbą o wskazanie organu samorządowego, który miałby wydać tzw. decyzję środowiskową rozstrzygającą o sposobie odprowadzania wody z oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim. Uważałem i nadal tak uważam, że Prezydent Piotrkowa nie powinien samodzielnie podejmować decyzji w sprawie, która daje duże oszczędności finansowe dla budżetu miasta, ale jednocześnie wpływa na stan środowiska w cały regionie.
SKO wskazało, że to Pan - Prezydent Tomaszowa Mazowieckiego - ma podjąć decyzję środowiskową. Pańscy urzędnicy uzyskali pozytywne opinie w formie postanowień wydanych przez Wojewódzkiego Inspektora Sanitarnego oraz przez Wydział Ochrony Środowiska Łódzkiego Urzędu Wojewódzkiego.
.
W październiku 2005 roku Urząd Miasta w Tomaszowie Mazowieckim wydał decyzję środowiskową wskazującą na sposób odprowadzania wody z oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim do rzeki Strawy. W listopadzie 2005 roku rozpoczęto prace nad przygotowaniem przetargu, który wyłoni projektanta dokumentacji technicznej oraz wykonawcę inwestycji pn. "Modernizacja oczyszczalni ścieków i systemu wodno-kanalizacyjnego w Piotrkowie Trybunalskim". Unia Europejska udzieliła nam dotacji w wysokości 52 mln zł, a pozostałe koszty pokryte będą ze środków Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska oraz z budżetu miasta.
W maju 2006 roku poinformowałem Pana, że piotrkowskie składowisko odpadów ze względu na wyczerpywanie się jego pojemności nie będziejuż przyjmować śmieci z Tomaszowa Mazowieckiego.
W czerwcu 2006 roku na konferencji prasowej poinformował Pan dziennikarzy o modernizacji oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim oraz o koncepcji odprowadzania oczyszczonej wody do rzeki Strawy. Zrobił Pan to w atmosferze sensacji i skandalu. Twierdził Pan, że o tym pomyśle dowiedział się Pan w ostatnich dniach.
Panie Prezydencie!
Nie wiem czy czyta Pan dokumenty, które Pan podpisuje. Nie wiem czy rozmawia Pan ze swoimi współpracownikami o decyzjach, które Pan wydaje, bądź które są wydawane w Pana imieniu. Nie wiem czy Zarząd Związku Komunalnego Gmin Nadpilicznych, którego Pan jest przewodniczącym, zapoznaje się z pismami wpływającymi na adres Związku.
Po mojej wizycie na nadzwyczajnej sesji Rady Miasta Tomaszowa Mazowieckiego oraz po dyskusji w studio telewizyjnym wiem natomiast na pewno, że wcale nie chodzi Panu o czystość Zalewu Sulejowskiego i o dobro mieszkańców regionu. Pan po prostu rozpoczął kampanię przed wyborami samorządowymi.
Nie wiem dlaczego nie mówi Pan o problemach miasta Tomaszowa Mazowieckiego, dlaczego nie relacjonuje Pan swoich sukcesów w tym zakresie.
Jednego jestem pewien -- nie życzę sobie nieuczciwych ataków na mnie i
na samorząd piotrkowski w celu przysporzenia Panu taniego poklasku. Proszę Pana, aby nie wszczynał Pan i nie prowokował kłótni między zaprzyjaźnionymi miastami i gminami byłego województwa piotrkowskiego.
Informuję Pana, że nie będę już korzystał z pomocy Urzędu Miasta w Tomaszowie Mazowieckim ani z pośrednictwa Związku Komunalnego Gmin Nadpilicznych.
Będę natomiast konsultował moje decyzje dotyczące modernizacji oczyszczalni ścieków w Piotrkowie Trybunalskim bezpośrednio z samorządami gminnymi i powiatowymi znad Zalewu Sulejowskiego. Do komisji przetargowej, która będzie wyłaniała projektanta i wykonawcę
oczyszczalni zaproszę przedstawicieli tychże samorządów. O wszystkich
zamierzeniach i decyzjach będę samodzielnie informował Marszałka
Województwa Łódzkiego.


Waldemar Matusewicz
PS. Tekst niniejszego listu przekazałem lokalnym mediom.

Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top