HISTORIA PIOTRKOWSKIEJ MANUFAKTURY - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Czwartek, 27 lutego 2020
HISTORIA PIOTRKOWSKIEJ MANUFAKTURY
Data dodania: 2006-07-25 21:47:48
Po modernizacji, która według przedstawicieli inwestora zakończy się do 2010 roku, bydynek będzie będzie nowoczesnym centrum handlowo-usługowym. Mowa o Piotrkowskiej Manufakturze, jednej z poważniejszych inwestycji w Piotrkowie Tryb., realizowanej przez firmę, która w maju tego roku zakupiła bydynek. Autorem projektu rewitalizacji budynku Sigmatexu jest projektant Jerzy Lutomski, który współpracował przy projektowaniu łódzkiej manufaktury.


Historia obiektu sięga XIX wieku
Założona spółka: Naftali Frumkin, Mendel Schlosberg, Lejba Wyszewański, wybudowała zakład i osiedle przemysłu włókienniczego na Bugaju. Projektował budynek inż. Józef Majchrowski, a kierownikiem budowy manufaktury piotrkowksiej był od 1893 r. inż. Gurland. Rozruch zakładu nastąpił w styczniu 1896 r. - tkalnia bawełny na 400 warsztatów, farbiarnia - w planach kombinat w cyklu produkcyjnym.
Na przełomie 1897/1898 spółka przekształcona w Towarzystwo Akcyjna Manufaktura Piotrkowska.W 1898 r.
. wybudowano przędzalnię ibudynek wydziału apretury. W 1896 r. zatrudnionych tam było 150 osób, a w 1901 r. już 442 osoby. Wartość produkcji w tym samy roku wynosiła 534 tys. rubli. Asortyment stanowiły tkaniny bawełniane: zefiry, oksfordy, kretony, żagonety, płótna angielskie, techniczne, melanże.

W latach 1903-1911 zakład został unieruchomiony na skutek handlowych machinacji udziałowców Schlosbergów, budynki przeszły na własność Petersburskiego Banku Handlowego (wg Kroniki Piotrkowskiej z 1911r, nr 27).
W roku 1911 wykupiona przez łódzką spółkę "Poznański, Silberstein i Ska".
W tym samym roku podjęta zostaje budowa czterokondygnacyjnego
(istniejącego do dzisiaj) budynku przędzalni wełny.
W okresie I wojny fabryka została zamknięta ze względu na brak surowców, w tym bawełny z Rosji. Produkcja wznowiona została w 1919 roku, manufaktura piotrkowska zatrudniała wówczas 700 robotników.
Nazwa Zakłady Włókiennicze - Piotrkowska Manufaktura "Bugaj" Mieczysław Silberstein i Ska, wspólny zarząd z fabrykami Isaaka Poznańskiego w Łodzi, Piotrkowska 40.

Manufaktura w tym okresie składała się z:

- przędzalni bawełny i wełny czesankowej
- tkalni
- wykończalni


Składy: w Łodzi, Warszawie, Poznaniu, Katowicach, Gdańsku i Krakowie.
12 lutego 1927 r. pożar zniszczył części zakładów, potem nastąpił Wielki Kryzys w wyniku którego zakład zamknięto.Ponownie uruchomiony został dopiero po 1935 r.
W okresie okupacji zakład został przejęty przez Niemców i przekształcony. Produkowano w nim teraz części samolotowe oraz prowadzono warsztaty stolarskie, wykonujące baraki drewniane dla potrzeb wojska.

W grudniu 1947 r. nastapiło upaństwowienie. Powstały Zakłady Przemysłu Bawełnianego "Sigmatex". Fabryka rozbudowana została w latach 1949-1951. Manufaktura i Piotrkowska Fabryka Mebli uruchomiona zosatła 1 października 1951 roku.
opr. dyrektor Muzeum w Piotrkowie Tryb. Marcin GąsiorNa zdjęciach: aktualna modernizacja budynku oraz projekt rewitalizacji obiektu
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top