BUGAJSKI DZWON - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Niedziela, 23 lutego 2020
BUGAJSKI DZWON
Data dodania: 2006-08-13 21:49:20
"Podobno kiedyś, a było to może w szesnastym lub siedemnastym wieku, a może jeszcze dawniej, wzdłuż brzegów jeziora Bugaj, bo tamtędy poprzez groblę i most prowadziła droga do Piotrkowa, szły dwie siostry Józia i Tereska. Kiedy przechodziły tuż nad brzegiem, ujrzały leżące w płytkiej wodzie dwa dzwony kościelne: duży i mały. Silniejsza z sióstr Józia wydostała z wody duży dzwoni postanowiła sprzedać go piotrkowskim kupcom.
Taki dzwon i dzisiaj jest bardzo drogi, a w dawnych wiekach, był to cały majątek. Nic więc dziwnego, że Józia uległa pokusie. Tereska, która wydostała z wody mały dzwon, postanowiła zanieść go do Piotrkowa i oddać proboszczowi od piotrkowskiej Fary.
Tak też zrobiła i mały dzwon umieszczony przez proboszcza w sygnaturce kościoła farnego, swoim dźwiękiem przez wieki przypomina piotrkowianom o Teresce. Natomiast, kiedy jej siostra Józia próbowała dźwignąć duży dzwon i zanieść go do piotrkowskich kupców, nagle zabrakło jej sił i dzwon wypadł z jej rąk, potoczył się po płyciźnie, wpadł w głębokie wody jeziora bugajskiego i utonął na zawsze. I tylko czasem, kiedy wsłuchać się w ciszę nad Bugajem, można usłyszeć cichy dźwięk dzwonu, który leży gdzieś na dnie jeziora."


Mają inne miasta swoje wakacyjne paskudy (nie żeby nasze tak całkiem wolne), mają swoje "znaki na polach" żyta, a my mamy "Bugajski Dzwon 2006". Już w sobotę 19 sierpnia br. pod tym hasłem, na kąpielisku "Słoneczko" odbędzie się I Rodzinny Festyn Przyjaciół Ekologii. Festyn jest zwieńczeniem akcji polegającej na zbieraniu zużytego sprzętu elektrycznego i elektronicznego,w wyznaczonych punktach na terenie miasta.
Oficjalnie rozpocznie się o godz.15.00.
. Organizatorzy przygotowali mnóstwo atrakcji, zabaw gier i konkursów. Wśród tych którzy oddali sprzęt zużyty sprzęt rozlosowane zostaną cenne nagrody. Dzwonów dzisiaj nikt do Bugaja nie wrzuca, natomiast inne rzeczy niestety i owszem. Sporo musiał namęczyć się, właściciel lodówki, który ostatecznie wrzucił ją do jeziora.

- Ten przykład dość dobrze obrazuje ile jeszcze pracy przed nami zanim w naszym jeziorze, legendarny dzwon będzie jedynym nienaturalnym przedmiotem. Oczywiście jezioro tutaj to tylko symbol. Ważne jest nie tylko ono, ale całe miasto, Mamy nadzieję , że festyn "Bugajski Dzwon" na stałe wpisze się w kalendarz imprez i poprzez zabawę, atrakcyjną formułę pozwoli szeroko promować ekologię. Serdecznie zapraszamy mieszkańców miasta. Byłoby miło gdyby jak najwięcej osób zechciało skorzystać z transportu ekologicznego tj. roweru i przybyć na miejsce właśnie na rowerach, razem z władzami miasta. - poinformowało Biuro Prasowe i Promocji Miasta w Piotrkowie Tryb.

Na godz. 13:00 zaplanowano start mini rajdu rowerowego, który zakończy się o godz. 15:00 na "Słoneczku". Start mini rajdu nastąpi przy rondzie na ul. gen Sikorskiego (przy wylocie na Bełchatów). Trasa prowadzi nowymi ścieżkami rowerowymi na terenie miasta.
Patronat nad festynem i całą akcją objął prezydent Piotrkowa Tryb. Waldemar Matusewicz. Głównym organizatorem jest Stowarzyszenie Regionalne Zieloni RP, które realizuje przedsięwzięcie we współpracy z Urzędem Miasta w Piotrkowie Tryb., FHU Derewenda, Ośrodkiem Sportu i Rekreacji, Miejskim Ośrodkiem Kultury, Stowarzyszeniem "Ostoja", Stowarzyszeniem "Querk", Radą Osiedla "Wierzeje" i Radą Osiedla "Wyzwolenie".

W programie m.in.:

godz.13:00 - start mini rajdu - "Nowymi ścieżkami rowerowymi przez nasze miasto" - miejsce startu - rondo na ul. gen Sikorskiego (przy wylocie na Bełchatów)

godz. 15:00 - uroczyste otwarcie Rodzinnego Festynu Przyjaciół Ekologii"BUGAJSKI DZWON 2006"

godz. 15:15 - I losowanie nagród dla osób, które w dniach 20 lipca - 19 sierpnia oddałyzużyty sprzęt elektryczny i elektroniczny w wyznaczonych punktachna terenie miasta

godz. 15:45 - pokazy płetwonurków, pokazy ratownicze, sztuki walki
godz. 16:00 - poszukiwania zaginionego dzwonu
godz. 18:30 - II losowanie nagród
godz. 19:00 - pokazy walk rycerskich
godz. 20:00 - ekologiczna zabawa taneczna

Ponadto przez cały czas trwania imprezy: rodzinne gry, zabawy i konkursy z nagrodami, mecze w siatkówkę plażową, zawody wędkarskie, pokazy multimedialne z ciekawostkami ekologicznymi, znakowanie rowerów (uwaga niezbędny numer PESEL i dokument potwierdzający tożsamość).
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top