Kiedy windykator staje się przestępcą? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Piątek, 03 kwietnia 2020
Kiedy windykator staje się przestępcą?
Data dodania: 2016-03-01 15:37:35
Kiedy windykator staje się przestępcą?
Źródło zdjęcia: sxc.hu
Zdaża się, że dwoniąca do nas osoba wygłasza taką kwestię: "w celu weryfikacji danych poproszę o datę urodzenia, pesel, nazwisko rodowe matki, adres ... " itp.

Tego typu wrażliwe dane są chronione i żądanie wyjawienia ich przez telefon to wyłudzenie danych osobowych.

Często też ta osoba informuje nas, że "rozmowa jest nagrywana" zamiast zapytać nas, czy zgadzamy się na to, by rozmowa była nagrywana.

Zapamiętajmy, że żadna firma windykacyjna nie ma prawa żądać od nikogo danych wrażliwych, przez telefon, ani nawet za pośrednictwem poczty. Nie wolno podawać swoich danych przez telefon nigdy i nikomu.

Obca osoba posiadając takie dane może zaciągnąć kredyt na nasze nazwisko przez telefon, internet a nawet sms-a.

Zazwyczaj jeśli ktoś próbuje wyłudzić od Ciebie pieniądze przez telefon i straszy przy tym sądami i kosztami, to jest pewne, że nie ma żadnych podstaw by domagać się od Ciebie jakichkolwiek pieniędzy, że jeszcze niema żadnego długu, którego w sądzie będzie potrafił udowodnić czyli przegra. Bo w jakim celu dzwoniłby do ciebie? Chce namówić Cię do tego, żebyś pozwolił mu uzyskać dowody jakich jeszcze nie posiada.

Jeśli przedstawiciel firmy windykacyjnej tak postępuje, to prawdopodobnie, kredyt który kiedyś zaciągnąłeś i nie spłacałeś już się przeterminował i tylko jakakolwiek wpłata lub inne uznanie długu pozwoli firmie windykacyjnej znów od Ciebie wymagać spłaty tego długu.

W tym miejscu uwaga.

Masz ograniczony czas na sprzeciw do e-sądu w Lublinie. Jeśli się nie sprzeciwisz w terminie, to choćbyś nie był winny, sąd uzna cię za winnego. To się dzieje jeśli pozwany nie odpowiada na pismo.
. Wtedy e-sąd wydaje automatyczny nakaz spłaty długu, a sprawa trafia do komornika. Wtedy dopiero pojawiają się problemy. Jeśli jednak odpowiesz, to windykator ma problem. Musi szukać innego sposobu na wyłudzenie od Ciebie pieniędzy, bo jeśli dług jest przeterminowany, to przed sądem już tego nie zrobi.

Długi należy spłacać.

Jednakże nie na wszystko w życiu mamy wpływ i może nas spotkać przykra niespodzianka, która nie była naszym celem. Nie jest to jednak powód by dać się zastraszać i doić w nieskończoność spłacając zawyżone odsetki i dodatkowe koszty, co gorsze, nieistniejących długów.

Nigdy nie wdawaj się w dyskusje z osobami podającymi się za pracowników firm windykacyjnych.

Nie masz szans na zweryfikowanie faktu, czy są tymi za których sie podają.

Pracownik firmy windykacyjnej, nie ma prawa wchodzić do Twojego domu, oceniać wartości Twojego majątku, nękać Ciebie ani Twojej rodziny, rozmawiać z innymi na Twój temat.

Pracownik firmy windykacyjnej to nie komornik i nie ma takich praw jak komornik.

Nie wpuszczaj do domu pracowników firm windykacyjnych. Jeśli próbują Ci wmówić, że mają prawo wejść bo muszą z Tobą porozmawiać, to kłamią. Do Twojego domu ma prawo wejść komornik z nakazem egzekucji lub policja, prokurator, służby specjalne prowadzące czynności operacyjne lub posiadające nakaz sądowy. Jak widzisz, żadnego windykatora na tej liście nie ma.

Jeśli windykator próbuje wejść do Twojego domu, zawiadom policję o próbie wtargnięcia i naruszeniu miru domowego.

Jeśli już wszedł i grzebie po Twoich szafkach, notuje co masz w domu, robi zdjęcia itd., zawiadom policję – być może planuje kradzież. Jeśli firma windykacyjna wysyła do Ciebie listy, które na kopercie, obok Twojego nazwiska mają napis „dłużnik”, „nie oddaje pieniędzy”, „oszust” lub podobny, zawiadom policję. To nękanie.

Jeśli firma windykacyjna powiadamia nieuprawnione osoby o Twoich finansach, czyli np. wrzuca do skrzynek sąsiadów prośbę o to by zmobilizowali Cię do kontaktu z tą firmą, zawiadom policję. To nękanie i przestępstwo przeciwko Ustawie o ochronie danych osobowych.

Nawet jeśli zaskoczony telefonem podasz swoje dane i przyznajesz, że kiedyś czegoś tam nie zapłaciłeś, nie jesteś jeszcze dłużnikiem, a sprawa wcale nie musi być przegrana. Masz ogromnie dużo narzędzi do obrony. Wystarczy, że uzbroisz się w odwagę i nie dasz się zastraszyć telefonicznym i pisemnym nagonkom. Jeśli nie wiesz jak się bronić przed bandyckimi zagrywkami firm windykacyjnych lub zwyczajnie nie masz na to sił, zleć to prawnikowi. To oni zapłacą Twojemu prawnikowi za to, że Cię bronił.

Anuluj-Dług.pl./K.A.

.
Tagi: windykator, nie ma prawa, kłamca, przestępca, wyłudzenie danych osobowych, nękanie, przeterminowany kredyt, e-sąd, Lublin, termin, porada prawna, zastraszanie, dłużnika
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top