Historia lubi się powtarzać - przemówienie senatora na obchodach 3 Maja - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Poniedziałek, 06 kwietnia 2020
Historia lubi się powtarzać - przemówienie senatora na obchodach 3 Maja
Data dodania: 2017-05-09 11:24:04
Historia lubi się powtarzać - przemówienie senatora na obchodach 3 Maja
Źródło zdjęcia: W.D.
Z okazji obchodów 226 rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, w Bełchatowie w kościele NMP Matki Kościoła uroczystość rozpoczęła się hymnem narodowym po którym senator Wiesław Dobkowski został poproszony o zabranie głosu.

Przemówienie senatora okazało się bardzo pouczającą lekcją historii.

Senator przypomniał jakie wydarzenia poprzedziły uchwalenie Konstytucji 3 Maja i które doprowadziły do uchwalenia pierwszej w Europie i drugiej na świecie Konstytucji.

Jest to bardzo interesujący fragment historii, dlatego postanowiliśmy streścić to przemówienie poniżej.

- 150 lat przed uchwaleniem Konstytucji, Polska była jedną z największych potęg w Europie i na świecie, ale już około 100 lat przed jej uchwaleniem rozpoczął się powolny zanik tej potęgi.

Spowodowane to było wprowadzeniem wadliwego ustroju I Rzeczypospolitej, a w szczególności stosowaniem zasady liberum veto i wprowadzeniem nienależnych przywilejów dla ówczesnych magnatów.

Liberum veto powodowało to, że konieczne reformy nie mogły być wprowadzane i często były torpedowane przez obce państwa za pośrednictwem przekupionych posłów.

Pierwsze widoczne tego objawy pojawiły się w roku 1717, a konkretnie 1 lutego podczas obrad tzw. sejmu niemego. Wówczas to marszałek sejmu nie dopuszczał do głosu posłów w obawie przed tym aby nie zapobiegli uchwaleniu ustaw narzuconych przez Rosję i Prusy.

Następnie w roku 1732 trzech późniejszych zaborców zwarło tajny Traktat Loewenwolda, zwany przymierzem trzech czarnych orłów. Był to układ polityczny między Rosją, Austrią i Prusami, dotyczący wspólnej polityki wobec Polski. Późniejsi zaborcy obrali sobie za cel takie wpływanie na politykę aby w Polsce nie działo się nic bez ich zgody.

Najważniejszym celem traktatu było niedopuszczenie do przedłużenia unii polsko-saskiej. Sygnatariusze układu zobowiązali się wzajemnie, że podczas wolnej elekcji po śmierci Augusta II nie poprą przedstawiciela dynastii Wettynów ani Stanisława Leszczyńskiego.

Znaleźli się jednak światli Polacy, którzy chcieli zapobiec dalszemu osłabieniu Polski i w roku 1740 ksiądz Stanisław Konarski, który kształcił się w Piotrkowie Trybunalskim w obecnym Liceum Chrobrego, założył szkołę dla synów szlachty zwaną Collegium Nobilium.

Oprócz religii w szkole tej uczono patriotyzmu, logicznego myślenia, nauk przyrodniczych a także uświadamiano, że ustrój w Polsce jest wadliwy i trzeba to zmienić a w szczególności liberum veto i przywileje magnatów.

W skutek słabości państwa doszło do pierwszego rozbioru Polski, który nastąpił po Konfederacji Barskiej w 1772 roku.

Pierwszego rozbioru Polski dokonali dokonali nasi sąsiedzi tj. Rosja Prusy i Austria. Polska utraciła 1/3 swego terytorium.

W 1773 roku polscy reformatorzy w sejmie powołali Komisję Edukacji Narodowej, która reformowała polskie szkolnictwo.

Absolwenci tych zreformowanych szkół zapoczątkowali reformy w naszym państwie. Byli oni awangardą sejmu czteroletniego, który rozpoczął się w 1788 roku i trwał do 1792 roku.
.

Dokonał on wiele śmiałych reform. Największym osiągnięciem reformatorskim sejmu czteroletniego, było uchwalone konstytucji 3 Maja 1791 roku.

Ta Konstytucja znosiła liberum veto i wolną elekcję, wprowadzała tron dziedziczny, mieszczanie otrzymali prawa polityczne na równi ze szlachtą, zapowiedziano ochronę chłopów przez państwo.

Zapowiedziano też jeszcze drugą Konstytucję ekonomiczną i trzecią Konstytucję moralną ale już tych konstytucji nie wprowadzono, ponieważ część magnatów zagrożonych utratą ich niezależnych przywilejów, udała się do Moskwy, do carycy Katarzyny II z prośbą o pomoc w obronie przywilejów i obalenie Konstytucji. Od tego czasu ci magnaci są nazywani targowiczanami.

Caryca wysłała swoje wojska i rozpoczęła się wojna Polsko-Rosyjska w 1792 roku. Z uwagi na wielką przewagę wojsk rosyjskich, Polacy tę wojnę przegrali.

Nastąpił II rozbiór Polski. W 1793 roku dokonali tego Rosja i Prusy, bo Austria prowadziła w tym czasie inną wojnę.

Polscy patrioci postanowili walczyć w obronie niepodległości. Wybuchło powstanie w 1794 roku pod dowództwem Tadeusza Kościuszki, który był absolwentem utworzonej przez reformatorów szkoły rycerskiej.

Powstanie to jest nazwane Insurekcją kościuszkowską. Po pierwszych sukcesach powstanie to jednak upadło.

Wkrótce doszło do III rozbioru Polski w 1795 roku dokonane przez Rosją Prusy i Austrię. Polska, która kiedyś była potęgą zniknęła z mapy Europy. Była pod zaborami przez 123 lata.

Podczas zaborów Konstytucja była inspiracją Polaków do walki o odzyskanie niepodległości. Była inspiracją w walkach legionów pod bokiem Napoleona, była inspiracją w powstaniu listopadowym w 1830 i powstaniu styczniowym 1863.

Konstytucja przyczyniła się też do odzyskania przez Polskę niepodległości w 1918 roku i w wojnie z bolszewikami w 1920 roku.

W okresie II Rzeczypospolitej odbywały się uroczyste obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji.
W czasie okupacji podczas II wojny światowej, obchody te były zakazane. Po zakończeniu wojny przez krótki okres obchodzono rocznicę, ale w 1950 roku jej obchody zostały zakazane przez władze komunistyczne w Polsce.

Obchody Konstytucji 3 Maja zostały zastąpione świętem 1 Maja, nazywane też świętem pracy.

W latach 80 tych ubiegłego wieku odbywały się nielegalnie obchody rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 Maja, także w Bełchatowie. Wśród zebranych na obecnej uroczystości widzę osoby z którymi wtedy wspólnie obchodziliśmy to święto, powiedział senator Dobkowski.

W roku 1990 ówczesny sejm uchwalił dzień 3 Maja świętem państwowym. Od tej pory aż do dzisiaj uroczyście obchodzimy to święto.

Jakie przesłanie dla nas płynie z Konstytucji?

Obecnie mamy Konstytucję, która określa ustrój państwa, ale też mamy takie ciało jak Trybunał Konstytucyjny, który został powołany w 1982 roku przez generała Jaruzelskiego.

TK wprowadzony był po to, aby utrzymał przywileje współczesnych oligarchów, żeby bronił ich przywilejów i interesów zagrożonych reformami.

Tak było aż do roku 2015, gdy do władzy doszło Prawo i Sprawiedliwość. Postanowiliśmy dokonać gruntownych reform w kraju.

Była obawa, ze Trybunał będzie te reformy blokował, bowiem, na 15 członków TK, aż 14 było stronnikami poprzedniej władzy a obecnej opozycji.

Rozpoczęto więc reformę Trybunału przy pomocy wprowadzanych ustaw. Ustawy są legalne i zgodne z Konstytucją, natomiast TK uważał, że nikt nie ma prawa reformować TK bez jego zgody.

TK podważa ustawy dotyczące niego samego, uchwalane przez Sejm, Senat i Prezydenta, wybranych przez naród w ostatnich wyborach.

Obecnie w obronie swoich przywilejów rzecznicy obecnych magnatów nie jeżdżą już do Moskwy tylko do Brukseli i nasyłają różne komisje.

Jednak my nie możemy pozwolić na to, żeby znów zamiast Polaków, obcy decydowali w sprawach Polski.
Polacy mają prawo do tego, żeby o sobie sami decydować. Nie możemy też się zgodzić na to, aby o sprawach samorządu bełchatowskiego decydowali decydenci, którzy u nas nie zamieszkują.

Samorząd nasz został wybrany przez mieszkańców i ma działać na rzecz mieszkańców i. nikt z zewnątrz nie powinien narzucać mu decyzji.

Tak zakończył przemówienie senator RP Wiesław Józef Dobkowski.

Historia zmusza nas do refleksji, jak wiele można zrozumieć w przemianach zachodzących w obecnym czasie, znając historię i szukając w niej analogii. Historia vitae magistra est - Historia nauczycielką życia - Cyceron.

K.A.
.
Tagi: senator Wiesław Dobkowski, Bełchatów, Konstytucja 3 Maja, Targowica, przemówienie
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
 • Kubiak jest tak znanym działaczem, ze podczas składania wieńców przedstawiony został jako młody poseł o nazwisku Kogut. Szedł z kwiatami czerwony jak burak
  Autor:Kogut Data: 2017-05-14 23:53:02
 • Senator bardzo dobrze opowiada historię.Ciekawie ,wnikliwie i z puentą
  Autor:echo Data: 2017-05-14 23:49:28
 • pewnie to kogut zapiał.
  Autor:do aaa Data: 2017-05-14 23:48:22
 • A ja pamietam, ze w 1991 r. obecny Senator byl przy odsłonięciu tej tablicy, wiec wiedział o czym mówi.
  Autor:Harcerz Data: 2017-05-14 10:10:56
 • Do Aaaaa. Ja tez tam byłem i słyszałem przemówienie. Znam historie bardzo dobrze i stwierdzam, ze senator na pewno nie pomylił żadnych nazwisk i dat. Streszczenie przemówienia jest zgodne z rzeczywistością. W streszczeniu brak np. wypowiedzi senatora, ze w 200 lecie uchwalenia Konstytucji w 1991 r. po raz pierwszy obchodzono ta rocznice legalnie, ze wtedy odsłonięta została tablica pamiątkowa która jest przed kościołem. Byłem na tym odsłonięciu. Wtedy ta tablica była umieszczona na ścianie wewnątrz kościoła przy drzwiach wejściowych po prawej stronie. W późniejszym czasie tablice przeniesiono na zewnatrz i umieszczono na kamieniu.
  Autor:Historyk Data: 2017-05-14 10:08:36
 • Strzał w 10.
  Autor:Żmija Data: 2017-05-12 16:15:14
 • Teeee Aaaa zabolało!
  Autor:Obserwator Data: 2017-05-12 16:10:00
 • Słaby obserwator jestes obserwator. Niestety to nie Elka. Oszczędź wstydu i już nic nie pisz.
  Autor:Aaaaa Data: 2017-05-12 15:58:25
 • Elka przestań już tak wszystkich pozdrawiać bo od tych twoich pozdrowień to się słabo żeby nie powiedzieć niedobrze robi.
  Autor:Obserwator Data: 2017-05-12 14:55:24
 • Wcale mnie nie dziwi że musi być to w formie pisanej ponieważ byłem i słyszałem głos Pana Senatora. Pan Dobkowski może i chciał się przygotować i powiedzieć to samo co zostało tu napisane ale jak zawsze mu się to nie udało. Niejednokrotnie podczas prelekcji mylił bohaterów, daty i zmieniał historię. Więc wpisy na temat tego jak to on się elegancko wypowiadał są absolutną bzdurą. Pozdrawiam.
  Autor:Aaaaa Data: 2017-05-12 12:37:38
 • Senator mówił tez o głównych twórcach Konstytucji 3 Maja, którymi byli: Ignacy Potocki, ks. Hugo Kollataj, Stanisław Staszyc,marszałek Sejmu Stanisław Małachowski i Król Stanisław August Poniatowski
  Autor:Sluchacz Data: 2017-05-11 21:43:00
 • A Ja jestem ciekawy o kim z dzisiejszych polityków tak historia będzie głosiła.
  Autor:Rejtan Data: 2017-05-11 20:17:06
 • Szymon Juda Marcin Korwin-Kossakowski - prosił Katarzynę II, by zechciała być gwarantką ustroju Rzeczypospolitej. Udzielał cennych uwag o stanie armii polskiej generałom rosyjskim, którzy mieli zaatakować Rzeczpospolitą. Postulował m.in. porwanie Tadeusza Kościuszki i księcia Józefa Poniatowskiego. W 1792 został dowódcą korpusu rosyjskiego, który uderzył na Polskę. W czasie insurekcji kościuszkowskiej 24 kwietnia 1794 został w Wilnie aresztowany i osadzony w Arsenale. Sąd kryminalny 25 kwietnia skazał go na śmierć przez powieszenie. Został powieszony w żółtym szlafroku na szubienicy przed Ratuszem.
  Autor:Polak Data: 2017-05-11 20:09:25
 • Seweryn Rzewuski - W 1793 po ujawnieniu planów rozbiorowych Rosji i Prus wyjechał do Galicji i wycofał się z życia politycznego. W czasie insurekcji kościuszkowskiej Sąd Najwyższy Kryminalny skazał go na karę śmierci przez powieszenie, wieczną infamię, konfiskatę majątków i utratę wszystkich urzędów. Wobec nieobecności skazanego, wyrok wykonano in effigie 29 września 1794. Zmarł w Wiedniu w 1811 roku.
  Autor:Polak Data: 2017-05-11 20:02:22
 • Franciszek Ksawery Branicki - starosta halicki piastował również godność wielkiego łowczego koronnego, a także hetmana polnego i wielkiego hetmana koronnego. W czasie insurekcji kościuszkowskiej Sąd Najwyższy Kryminalny skazał go na karę śmierci przez powieszenie, wieczną infamię, konfiskatę majątków i utratę wszystkich urzędów. wyrok wykonano in effigie 29 września 1794.
  Autor:Polak Data: 2017-05-11 19:56:13
 • Stanisław Szczęsny Potocki - marne życie i taka smierć. Sprawdźcie na wikipedii. Pachołek rosji. Szczęsny był słabego charakteru, nie umiał podejmować samodzielnych decyzji. Dzisiaj wydaje się pewne, iż w wypadku Szczęsnego iloraz inteligencji wynosił poniżej liczby sto. Przyszły szef Targowicy był człowiekiem ledwo przekraczającym poziom debilizmu - można przeczytać w wikipedii. Dzięki urodzeniu i konekcjom został jednak generałem artylerii koronnej. Marne zycie i marna śmierć.
  Autor:Polak Data: 2017-05-11 19:49:58
 • Zdrajcy Rzeczypospolitej, żeby nikt nigdy nie zapomniał tych nazwisk: generał artylerii koronnej Stanisław Szczęsny Potocki jako marszałek konfederacji koronnej, hetman wielki koronny Franciszek Ksawery Branicki, hetman polny koronny Seweryn Rzewuski, generał Szymon Kossakowski, to ci najważniejsi.
  Autor:Polak Data: 2017-05-11 19:39:51
 • Ideaknie to opowiadanie pasuje do tego co się dzieje teraz w Bełchatowie ale i w Polsce a tym co działo się ponad dwa wieki temu. Brakuje tylko puenty. Jak skończyli tamci targowiczanie? Czy zachowali swoje przywileje? Czy caryca im sie odwdzięczyła? Historia wiemy jak ich potraktowała.
  Autor:bilans Data: 2017-05-11 19:27:05
 • Senator mówił o tym, ze Stanisław Leszczynski zasłynął pózniej jako władca Lotaryngii. Jego rządy były prawdziwie prawe i sprawiedliwe. To wielka szkoda, ze nie dopuszczono go na Króla Polski po drugim saskim Królu. Ale o to chodziło późniejszym zaborcom, aby Polska nie mogła sie odbudować pod dobrym wladcą.
  Autor:Historyk Data: 2017-05-11 14:19:25
 • A kiedy Kubiak z Naturalną będą zakładali stowarzyszenie. Już podczas kampanii wyborczej Naturalna trąbiła o tym na prawo i lewo. Pewnie jeszcze nie czas na to, bo teraz wygodnie pod płaszczem PiS siedzieć!
  Autor:Obserwator Data: 2017-05-11 06:09:01
 • Senator to mądry facet jest, niektórzy mogliby się dużo od niego nauczyć.
  Autor:Poziomka Data: 2017-05-11 05:58:55
 • Mieszkańcu Miłosz to nie jest z Bełchatowa, ale skąd nie wiadomo.
  Autor:Paweł Data: 2017-05-10 20:00:47
 • userze, chyba nie zrozumiałeś o co chodziło senatorowi. Ja zrozumiałem, że właśnie o nich senator mówił i ich napiętnował. A także o tym, że władze okręgowe PiS nakazują samorządom co mają robić, np. to, że mają wciągnąć do władzy PLUSiaków, którzy przegrali wybory i których mamy serdecznie dość. Co do Prezesa Rudnickiego to chyba i się pomyliło, bo on jest z Bełchatowa.
  Autor:Mieszkaniec Data: 2017-05-09 14:10:49
 • Piękna lekcja historii.Widać o co chodzi dzisiejszej targowicy.
  Autor:elf Data: 2017-05-09 13:47:49
 • Przyszli przymilali się podlizywali senatorowi a jak już dostali się na stołki to zapomnieli kto im dał szanse. Okazali się fałszywi, czy wyborcy ponownie im zaufają czas pokaże
  Autor:hoj Data: 2017-05-09 13:03:31
 • To dlatego, ze od zakończenia wyborów nagle przybyło chętnych na posady i funkcje, do których prawa sobie uzurpują a poza tym nie ma przesłanek do tego by ci uzurpatorzy funkcje te sprawowali. udali sie po pomoc do obcych i taki mamy efekt. Minister i jego ludzie obsadzili stołki, podzielili lokalny PiS i mamy tai efekt jak opisujesz.
  Autor:Efekt Data: 2017-05-09 13:02:15
 • "Samorząd nasz został wybrany przez mieszkańców i ma działać na rzecz mieszkańców i. nikt z zewnątrz nie powinien narzucać mu decyzji". Panie Senatorze, w takim razie co robią w Bełchatowie: Wiceprezydent Owczarek, Prezes Zegarek, Prezes Rudnicki,Prezes Zawada, Dyrektor Rainczuk i wielu innych, np. prezesi i członkowie zarządów w spółkach zależnych z Rogowca. Hipokryzja!!!
  Autor:user Data: 2017-05-09 12:26:36
Najczęściej czytane
go to top