KONIEC KADENCJI RADY MIASTA 2003-2006 - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 07 kwietnia 2020
KONIEC KADENCJI RADY MIASTA 2003-2006
Data dodania: 2006-10-29 14:52:12
Dobiegła końca niezwykle interesująca kadencja samorządu. Po raz pierwszy polskimi miastami rządzili burmistrzowie i prezydenci wybrani bezpośrednio przez mieszkańców.

Czy poprawiło to skuteczność zarządzania miastami? Czy łatwiej było realizować zadania nałożone na lokalne samorządy? Czy Piotrków Trybunalski zmienił dzięki temu swoje oblicze? W Piotrkowie współpraca między Radą Miasta i Prezydentem była dobra. Prezydent w ciągu całej kadencji przedłożył Radzie 859 projektów uchwał. Prawie wszystkie, bo 838 zostały uchwalone i zrealizowane (blisko 97,6%). Świadczy to o dużej skuteczności działania kierownictwa miasta i urzędników samorządowych.
Prezydent wydał 1.795 zarządzeń. Żadne z nich nie zostało zakwestionowane ani przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta, ani przez organy nadzoru. Radni byli dociekliwi. Prezydent udzielił 576 pisemnych odpowiedzi na interpelacje i zapytania radnych oraz 1.654 ustnych odpowiedzi na pytania zadawane w trakcie sesji Rady Miasta. Budżet miasta na rok 2006 został uchwalony w grudniu 2005 roku zdecydowaną większością głosów.
. W kwietniu 2006 Prezydent uzyskał absolutorium także zdecydowaną większością głosów. Oznacza to, że mimo prób psucia przez kilku radnych współpracy z całą Radą, współpraca ta ułożyła się bardzo dobrze.

Swoisty koloryt Radzie Miasta nadawało trzech radnych, którzy często wywoływali spory i niekiedy przyczyniali się do powstawania niezdrowej atmosfery na sesjach. Z perspektywy mijającej kadencji można ocenić, że ich realny wpływ na funkcjonowanie samorządu był żaden. Cztery lata to wbrew pozorom niezbyt długi okres czasu. Najważniejszym zadaniem było pozyskanie pieniędzy na inwestycje. Wydaliśmy ponad 130 mln zł.
Budowa infrastruktury miasta - dróg, kanalizacji, mieszkań - to jeden z podstawowych obowiązków samorządu. Dobrze rozwinięta infrastruktura stwarza lepsze warunki życia dla mieszkańców, lepsze warunki dla rozwoju przedsiębiorczości, więcej nowych miejsc pracy.
Czy zatem można zauważyć w Piotrkowie więcej nowych i wyremontowanych dróg? Czy widać ocieplone i odnowione budynki mieszkalne i szkolne? Czy zauważalna jest rewitalizacja Starówki? Czy poprawiła się czystość w mieście? Odpowiedzi na te pytania stanowią ocenę skuteczności działania władz samorządowych.

W minionej kadencji w Piotrkowie powstały dwie nowe wyższe uczelnie - placówka Uniwersytetu Medycznego i Wyższa Szkoła Handlowa. Razem mamy już pięć wyższych uczelni w naszym mieście. Na obrzeżach miasta ulokowały się trzy nowe, duże centra logistyczne. Dwa z nich Poland Central i Logistic City stworzyli piotrkowscy przedsiębiorcy. Niemiecka firma Haering rozpoczęła budowę nowego, supernowoczesnego zakładu przemysłowego. Powstaje on w piotrkowskiej Specjalnej Strefie Ekonomicznej utworzonej w 2003 roku. W Strefie ulokowały się też nowe polskie przedsiębiorstwa, dzięki czemu powoli ożywia się teren po upadłej Hucie Kara.
Wymienione powyżej przedsięwzięcia dydaktyczne i przemysłowe to skutek dużego wysiłku organizacyjnego i finansowego inwestorów i przedsiębiorców, ale nie doszłyby one do skutku gdyby nie dobra atmosfera dla inwestycji stworzona w Piotrkowie.

Wielkie wydarzenia muzyczne na lotnisku stały się nowym symbolem naszego miasta. Kilkadziesiąt tysięcy mieszkańców regionu przyjeżdża na lotnisko, a kilka milionów ogląda w telewizji wielkie wydarzenia muzyczne i sportowe, które organizujemy tam gdzie codziennie ląduje coraz więcej amatorów latania samolotem, gdzie znajduje się w największa w Polsce strefa zrzutu skoczków spadochronowych.
Stypendia dla sportowców pozwoliły osiągać na niespotykane do tej pory sukcesy sportowe. Mamy przecież dwie drużyny ekstraklasy w piłce ręcznej i III-ligową drużynę piłki nożnej oraz mistrzów polski w zapasach. Inne dyscypliny sportowe jak koszykówka i tenis ziemny są na niezłym poziomie. Nie zapomnieliśmy o najmłodszych tworząc place gier i zabaw oraz skatepark. Na stałe do kalendarza imprez wpisała się akcja "wyciągamy dzieci z bramy", organizująca czas wolny najbiedniejszym dzieciakom w
mieście.

12 listopada br. wybierzemy nowych radnych Rady Miasta w Piotrkowie Trybunalskim.
Marcin Pampuch
Kierownik Biura Prasowego i Promocji Miasta
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top