DOBRA KONDYCJA PIOTRKOWA TRYB. - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 07 kwietnia 2020
DOBRA KONDYCJA PIOTRKOWA TRYB.
Data dodania: 2006-10-30 23:22:35
Piotrków Trybunalski jest w dobrej kondycji finansowej - taki jest wniosek z oceny realizacji budżetu Miasta za 9 miesięcy 2006 roku. Nadwyżka operacyjna budżetu wyniesie w bieżącym roku ok. 13,9 mln zł (dla porównania w 2005 r. - 15,7 mln zł, w 2004 r. - 18,6 mln zł, w 2003 roku - 8,5 mln zł). (wskaźniki na dzień 30 października 2006 roku).

Oznacza to, że finanse miasta są bezpieczne i wystarcza pieniędzy na działalność wszystkich jednostek samorządowych. Jednakże uzyskiwane nadwyżki są niewystarczające na zrealizowanie wszystkich zadań inwestycyjnych.
Dlatego władze Piotrkowa Trybunalskiego korzystają z dotacji z Unii Europejskiej oraz z kredytów i pożyczek przeznaczonych dla samorządów. Dotychczas Piotrków otrzymał dotacje unijne na zadania o całkowitej wartości 77,3 mln zł (m.in. obwodnica, ul. Sulejowska, ul. Wolborska, trasa W-Z, scena teatralna w MOK, kursy językowe, stypendia dla uczniów i studentów). Każda dotacja z UE udzielana jest pod warunkiem, że miasto wniesie tzw. udział własny. Do wszystkich wymienionych wyżej zadań Piotrków Trybunalski "włożył" 26,9 mln zł własnych pieniędzy, a wartość prac wynosi ponad 77 mln zł. Oznacza to, że każda złotówka pochodząca od piotrkowskiego podatnika została "pomnożona" dzięki pieniądzom z Unii Europejskiej prawie 3 razy!

Wstępnie przyznana jest także dotacja z UE na modernizację oczyszczalni ścieków i systemu wodno-kanalizacyjnego w Piotrkowie. Wartość tej inwestycji wynosi 102 mln zł. Ostateczna decyzja UE spodziewana jest w ciągu najbliższych miesięcy.
Wówczas całkowita wartość inwestycji dofinansowanych z Unii Europejskiej wyniesie 179 mln zł. Piotrków korzysta także z kredytów preferencyjnych w Banku Gospodarstwa Krajowego. Jest to bank państwowy, który obsługuje jednostki publiczne i nie prowadzi działalności komercyjnej. Kredyty i pożyczki udzielane przez BGK są dofinansowywane z budżetu państwa. W ten sposób rząd polski udziela pomocy dla samorządów, aby mogły one realizować inwestycje i korzystać ze środków Unii Europejskiej. Z BGK podpisaliśmy umowę kredytową na sfinansowanie modernizacji ulicy Sulejowskiej.

Można by zapytać: po co kredyt na Sulejowską skoro otrzymaliśmy na to zadanie dotację z Unii Europejskiej? Otóż na to zadanie dotacja z UE zostanie wypłacona dopiero po zrealizowaniu kolejnych etapów prac i po zapłaceniu należności dla wykonawcy. Kredyt posłuży zapłaceniu za wykonane prace, a po kilku miesiącach (bo tyle trwają rozliczenia finansowe z UE) Miasto odzyska 75% wydanych pieniędzy. Pomoc rządu polskiego polega w tym przypadku na niskim oprocentowaniu kredytu, które wynosi tylko 3,24%.

Innym przykładem jest kredyt z BGK na opracowanie dokumentacji technicznej nowych wniosków do UE, które Miasto przygotowuje na lata 2007-2013. Pożyczyliśmy 550 tys.
. zł na przygotowanie dokumentacji technicznej potrzebnej do złożenia wniosków o dotację z UE. W tym przypadku oprocentowanie pożyczki wynosi jedynie 2%.
Preferencyjne pożyczki oferuje Miastu również Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska. Piotrków skorzystał z kilkunastu pożyczek, głównie na wykonanie kanalizacji sanitarnej. Pożyczki z Funduszu oprocentowane są w wysokości 4%, a po wykonaniu prac i osiągnięciu tzw. efektu ekologicznego umarzane są w 40%.

Można postawić sobie pytanie: czy korzystać z kredytów i pożyczek, czy też dążyć do jak najniższego zadłużenia miasta? Za braniem kredytów przemawiają nie tylko atrakcyjne warunki, na jakich są udzielane. Polska otrzymała od Unii Europejskiej wysokie dotacje na rozwój. Dotyczy to zarówno lat 2004-2006, czyli początku naszego członkostwa w UE, jak i kolejnych lat 2007-2013. Samorządy polskie już od 1999 roku domagały się od rządu polskiego pomocy w wykorzystaniu dotacji unijnych poprzez sfinansowanie tzw. udziałów własnych. Ani rząd Jerzego Buzka, ani Leszka Millera, ani obecny rząd nie zdecydowały się na taki krok. Wszystkim samorządom brakuje pieniędzy na udziały własne.
Czasami nawet wspomina się o zagrożeniu niewykorzystania dotacji unijnych właśnie z tego powodu Jedyną pomocą ze strony rządu są preferencyjne kredyty i pożyczki. Dlatego trzeba z nich korzystać. Dotacje unijne nie będą przecież udzielane wiecznie. Być może już niedługo Unia stwierdzi, że większa pomoc potrzebna jest Bułgarii i Rumunii, które staną się członkami UE od przyszłego roku. Kto nie skorzysta teraz z dotacji unijnych za kilka lat zostanie na lodzie.
Na 30 września 2006 roku suma kredytów i pożyczek zaciągniętych przez Piotrków wynosi ok. 23% dochodów budżetowych. Dopuszczalna wartość wynosi 60%.

Wykaz dokumentacji technicznej przygotowanej przez ustępującego Prezydenta Miasta do realizacji w latach 2007-2013:

1. Teatr im. S. Jaracza w Łodzi bez granic (dotacja już przyznana)
2. Modernizacja al. Sikorskiego (cała)
3. Modernizacja ul. Łódzkiej (cała)
4. Rewitalizacja Starówki - wymiana nawierzchni Rynku oraz ulic
Sieradzka, Szewska, Rycerska i Grodzka
5. Modernizacja ul. Wojska Polskiego od ul. Kostromskiej do granic miasta
6. Osiedle Jeziorna II - infrastruktura osiedla (drogi, kanalizacja
deszczowa)
7. Przebudowa ul. Słowackiego od ul. Sienkiewicza do torów PKP
8. Przebudowa ul. Armii Krajowej od ul. Sikorskiego do ul. Wojska
Polskiego wraz z ulicą Słowackiego od Armii Krajowej do torów PKP
9. Budowa ul. Polnej
10. Termomodernizacja budynków SP Nr 16 (prace rozpoczęta)
11. Regulacja stosunków wodnych w dolinach rzeki Strawy i rzeki Wierzejki
12. Magistrala wodociągowa do Os. Jeziorna I i II
13. Kanalizacja sanitarna w ul. Budki
14. Modernizacja ul. Karolinowskiej i Rolniczej od ul. Łódzkiej do torów PKP
15. Kanał deszczowy w ul. Sienkiewicza
16. Chodnik w ul. Słowackiego na odcinku od ul Dworskiej do trasy N-S
17. Modernizacja ul. Niskiej
18. Termomodernizacja budynku przedszkola nr 7 przy ul. Poprzecznej
19. Wymiana okien w budynkach komunalnych
20. Ekspertyzy dotyczące stanu konstrukcji budynków użyteczności publicznej.
opr. Marcin Pampuch
Kierownik Biura Prasowego i Promocji Miasta
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top