Nauka języków może być przyjemna, nawet w wakacje - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 07 kwietnia 2020
Nauka języków może być przyjemna, nawet w wakacje
Data dodania: 2012-06-29 08:24:36
Nauka języków nie musi być trudna i oznaczać godzin spędzonych na wkuwaniu słówek. Zagraniczne wyjazdy, spotkania z obcokrajowcami, nadrobienie filmowych i książkowych zaległości ? to tylko kilka z przyjemnych sposobów na szlifowanie lingwistycznych umiejętności. Doskonale można je połączyć z wakacyjnym relaksem.

Jak skutecznie nauczyć się języka obcego? Kursy językowe i zajęcia w szkole są dobrym sposobem, ale nauka nie może ograniczyć się do tych kilku godzin w tygodniu, które na nie przeznaczamy. Aby móc swobodnie posługiwać się językiem obcym, najlepiej codziennie poświęcić trochę czasu na samodzielną naukę. Wakacje to bardzo dobry czas, aby podnieść swoje umiejętności w tym zakresie, w dodatku w przyjemny sposób. Nauka języków nie musi ograniczać się jedynie do wkuwania długich list słówek. Katarzyna Sroka, nauczycielka języka niemieckiego i ekspert Wydawnictwa Klett daje kilka wskazówek jak to zrobić.
.

-Wyjedź za granicę! Pobyt w kraju, w którym używa się języka, którego się uczysz, pozwoli ci osłuchać się z nim i nauczyć słownictwa stosowanego w życiu codziennym. Postaw na zagraniczne kursy językowe, staże, wymianę studencką lub odwiedź zagranicznych znajomych czy rodzinę. Wybierając kurs dobrze jest poszukać opinii na jego temat, a także upewnić się, że zajęcia prowadzone są przez tzw. native speakera (a więc osobę, dla której jest to język ojczysty, i która dodatkowo jest dobrym dydaktykiem i metodykiem), a zajęcia odbywają się w małych grupach. Dobrze, jeśli zakwaterowanie przewidziane jest u miejscowych rodzin ? wówczas rozmawiając z jej członkami, nauka kontynuowana jest w sposób naturalny także po zajęciach. Im mniej znajomych z Polski, tym lepiej, ponieważ zmusza to do posługiwania się językiem obcym.

Zagraniczne wyjazdy umożliwiają naukę języków obcych nawet bez kursów. Zawartość menu w restauracji czy przewodników turystycznych, proste rozmowy z kelnerami i sprzedawcami to kopalnia nowych słów w języku obcym. Wybierając się na zagraniczne wakacje warto zabrać ze sobą także słowniczek lub rozmówki, które ułatwią porozumiewanie się, a także w łatwy sposób nauczą choćby podstaw języka i pomogą w sytuacjach z życia codziennego.

-Mów jak najwięcej! Mimo nawet poważnych braków w słownictwie i gramatyce, odważ się mówić, nawet do native speakerów. Choć początki bywają trudne, im więcej będziesz rozmawiać, tym lepiej będzie ci to wychodzić. Wakacje, a w tym roku dodatkowo Mistrzostwa Europy w piłce nożnej, zwiększają też szanse na spotkanie obcokrajowców w naszym kraju, a tym samym stwarzają okazje do rozmów i stosowania języków obcych. Wykorzystuj je.

-Oglądaj filmy, czytaj książki, słuchaj muzyki i radia, przeglądaj strony internetowe w języku, którego się uczysz. W ten sposób masz kontakt ze słowem pisanym i mówionym oraz uczysz się ogromnej ilości nowych słów, w tym języka codziennego. Wakacje dla wielu osób oznaczają mnóstwo wolnego czasu na tego typu rozrywki ? połącz więc przyjemne z pożytecznym.

Do odważnych i otwartych na języki obce świat należy!

Źródło: Żarówka PR
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top