Warsztaty psychologiczne "Przystań" - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 07 kwietnia 2020
Warsztaty psychologiczne "Przystań"
Data dodania: 2012-12-12 15:44:56
Fundacja "Rozwój - Lepsza Przyszłość", działająca przy Klinice Psychiatrycznej i Terapii Uzależnień Wolmed w Dubiu koło Bełchatowa, organizuje cykl warsztatów psychologicznych "Przystań" . Są one skierowane do osób ze znacznym i umiarkowanym stopniem niepełnosprawności, mieszkańców województw: łódzkiego, śląskiego i wielkopolskiego.

Projekt realizowany jest wspólnie z Państwowym Funduszem Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Warsztaty trwają 6 dni - od poniedziałku do soboty. Udział w nich jest bezpłatny. Jedynym kosztem dla uczestnika jest dojazd do Kliniki.

A mieści się ona we wsi Dubie koło Szczercowa, blisko lasu, z dala od miejskiego zgiełku, co jest jej ogromną zaletą. - Na uczestników warsztatów czekają spotkania z terapeutami, fizjoterapeutą i doskonale wyposażona Klinika - mówi Liliana Mikła, kierownik projektu, Fundacji "Rozwój - Lepsza Przyszłość". - W ośrodku znajdują się sauna, jacuzzi, istnieje możliwość skorzystania z masaży. Domowa kuchnia zapewnia cztery smaczne posiłki dziennie.

Co istotne, pacjenci przez całą dobę znajdują się pod opieką lekarską i pielęgniarską. Uczestniczą w zajęciach prowadzonych przez profesjonalnie przygotowanych terapeutów.- Pacjenci pod ich opieką uczą się asertywności, nabierają pewności i wiary w siebie - zaznacza Liliana Mikła.
. - Klinikę opuszczają psychicznie wzmocnieni.

Warsztaty mają pomóc w radzeniu sobie z trudnościami w życiu codziennym, poprawieniem komunikacji w rodzinie i z innymi ludźmi, a także z akceptacją pewnych zaburzeń dotyczących samego pacjenta oraz - przede wszystkim - z asertywnością.

-Te osoby mają problemy z wyjściem na zewnątrz, izolują się, zamykają się w swoim świecie - mówi Sławomir Wolniak, lekarz psychiatra, ordynator Kliniki Wolmed. - Warsztaty mają za zadanie przywrocić te osoby do społeczeństwa. Pomogą sprawić, by zaczynały one inaczej myśleć i funkcjonować w życiu codziennym.

A w tym, jak podkreśla Sławomir Wolniak, bardzo pomocne są ćwiczenia fizyczne. Pacjenci Kliniki często chodzą na spacery, Nordic Walking, chętnie biorą udział w ćwiczeniach z fizjoterapeutą.

Najistotniejsze wydają się jednak zajęcia asertywności, motywacji i wzmacniania poczucia własnej wartości. Bo człowiek, który wierzy w siebie, ma solidne ego i pewność, że jest w stanie coś zrobić w życiu, na pewno tego dokona. Natomiast strach i obawa przed niepowodzeniem sprawią, że nie sprosta tym zadaniom.

- Dlatego ważne jest wzmacnianie tych postaw dobroci, dobrego myślenia o sobie - podkreśla psychiatra. - Pacjenci muszą też wiedzieć, że w pierwszej kolejności powinni pokochać siebie. Najpierw siebie, a potem innych. Z tym wiąże się nauka umiejętności odpoczywania, bo tylko w taki sposób będziemy szanować swoje zdrowie.

Odpoczynek wiąże się natomiast z aktywnością fizyczną. Z relacji uczestników warsztatów wynika, że w życiu codziennym mają jej wyjątkowo mało. Bardzo często ograniczają się do siedzenia przed telewizorem, zamknięci w czterech ścianach. Co więcej, rzadko kontaktują się z innymi ludźmi. A przecież to aktywny wypoczynek, ruch fizyczny, powodują wydzielanie endorfin, zwanych hormonami szczęścia. Stąd obecność na warsztatach fizykoterapeuty, który wykonuje z pacjentami szereg ćwiczeń, zarówno w sali gimnastycznej, jak i na świeżym powietrzu.

W warsztatach mogą wziąć udział osoby bez względu na wiek. Turnusy odbywają się grupach od 7 do 15 osób. Każdy może uczestniczyć w warsztatach tylko raz. Realizacja projektu przewidziana jest na 3 lata. Zapisy uczestników przyjmowane są pod nr tel: 44/635 63 03 lub 603-520-358.
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top