WIELKA MAJÓWKA - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 07 kwietnia 2020
WIELKA MAJÓWKA
Data dodania: 2007-04-25 14:11:33
Zbliża się weekend majowy, który warto spędzić poza miejscem zamieszkania. Tradycyjnie już na najazd turystów przygotowują się najbardziej znane miejsca w Polsce. Ale czy warto wyruszać w długą podróż i wypoczywać w zatłoczonych miejscach, odwiedzanych przez rzesze turystów?

Baseball w Kutnie, spływ kajakowy Wartą, Piknik Rodzinny w Bełchatowie – tak zapowiada się majówka województwie łódzkim. Nie trzeba planować kilkugodzinnych podróży, w mało komfortowych warunkach, aby oderwać się od codziennych spraw, a przy okazji zobaczyć ciekawe, często mało znane i nie tak zatłoczone miejsca. W województwie łódzkim można wybrać się między innymi na rozgrywki baseballowe do Kutna, zwiedzić Uniejów lub odpocząć podczas pikniku rodzinnego w Bełchatowie. Wszystkie te propozycje to produkty turystyczne tworzone w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”.

Kutnowska grupa partnerska swoje działania koncentruje na baseballu, jako głównej atrakcji Kutna oraz przygotowaniu oferty dla sportowców i ich rodzin. Między 2-6 maja br. odbędzie się Memoriał im. Edwarda Piszka w kategoriach młodzieżowych. Udział w imprezie zapowiedziało około 15 drużyn baseballowych i softballowych m.in. z Polski, Litwy oraz Mołdawii. Impreza odbędzie się w Europejskim Centrum Małej Ligi Baseballowej. Urząd Miasta Kutno na 5 maja br. zaplanowała imprezę plenerową pod nazwą „Kutnowska Majówka”. Po południu, na terenach rekreacyjnych nad rzeką Ochnią wystąpią gwiazdy polskiej sceny muzycznej tj.:

- Top One
- zespół Peja
- gwiazda wieczoru T-Love


Podczas całego weekendu majowego Muzeum Regionalne zaprasza do Ratusza do obejrzenia ekspozycji czasowych prezentowanych w salach muzealnych. Obecnie prezentowane są wystawy takie jak: „Smaki świata”, „Malarstwo ludowe i nieprofesjonalne w województwie łódzkim”. Zwiedzić również można stałe ekspozycje muzeum takie jak: „Sala gen. Józefa Hallera”, „Bitwa nad Bzurą”.
Grupa pracuje nad przygotowaniem wspólnej oferty kutnowskich muzeów, rycerskiego zamku w Oporowie oraz Kutnowskiego Domu Kultury. Grupy planuje się również przygotowanie zestawu pamiątek kutnowskich, które mogłyby być sprzedawane turystom (wokół Kutna działa grupa blisko 30 rzeźbiarzy). Obecnie trwają prace nad opracowaniem statutu Lokalnej Organizacji Turystycznej oraz wybór szkoleń w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”, w których będą uczestniczyć członkowie kutnowskiej grupy partnerskiej. Największy nacisk zostanie położony na szkolenia z zakresu promocji, sprzedaży i obsługi klienta.

Członkowie uniejowskiej grupy partnerskiej nawiązali współpracę w ramach projektu „Turystyka –wspólna sprawa”, aby razem tworzyć i rozwijać produkt turystyczny o nazwie „Termy Uniejów”. Rezultatem współpracy jest zawiązanie się Uniejowskiej Lokalnej Organizacji Turystycznej.
Grupa na weekend majowy proponuje turystom aktywny wypoczynek. W okolicach Uniejowa znajdują się szlaki rowerowe tj.:

- Nadwarciański Szlak Rowerowy
- Szlak Gorących Źródeł
- Szlak Po Ziemi Uniejowskiej
- Szlak Św. Faustyny


Amatorzy sportów wodnych mogą wybrać się na spływ kajakowy Wartą. Trasa szlaku prowadzi od Zbiornika Jeziorsko aż do Poznania.
. W Uniejowie jednym z najstarszych miast w Polsce, warto zwiedzić szlaki piesze. Na trasach szlaków zobaczyć można najcenniejsze zabytki miasta tj.:

- fontannę termalną na rynku miejskim
- pochodzące z XVII w. fontanny termalne „Wieczne Armaty”


Ponadto wart odwiedzenia jest także tamtejszy zespół zamkowo–parkowy w którym znajdują się:

- XIV wieczny Zamek
- Kolegiata pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny z 1349 r.
- neobarokowa dzwonnica
- późnoklasycystyczny dworek z 1845 r.
- cerkiew kaplica grobowa rodziny Toll z 1885 roku


Nad Wartą znajduje się również kompleks sportowo-rekreacyjny, gdzie można skorzystać z boisk do piłki nożnej, siatkówki, piłki plażowej, tenisa. Czołowym produktem uniejowskiej grupy partnerskiej ma być kompleks basenów termalnych, których budowa już się rozpoczęła na błoniach zamku uniejowskiego, nad samą Wartą. Inwestycja ma być finansowana ze środków gminy oraz Unii Europejskiej w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2007-2013.
Oprócz basenów realizowany jest również projekt „Wrota Czasu” zakładający budowę kompleksu edukacyjno-turystyczno-rekreacyjnego Castrum Anticum składającego się z dwóch budynków – stylizowanej na okres Średniowiecza wieży rycerskiej i budynku głównego z muzeum, salą kowalską, rycerską, łaźniami termalnymi i miejscami noclegowymi. Zakończenie inwestycji i otwarcie kompleksu planowane jest na 2008 rok.

Podczas pierwszych dni maja podmioty wchodzące w skład bełchatowskiej grupy partnerskiej (min. Hotel Wodnik, Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna oraz Ośrodek Sportu i Rekreacji Góra Kamieńsk) zapraszają turystów na rodzinny weekend majowy w okolice Bełchatowa. Bogate zaplecze rekreacyjne:

- sauna
- solarium
- siłownia
- jaccuzi
- pływalnia ze 100 metrową zjeżdżalnią i biczami wodnymi


Ma to zapewnić świetną zabawę i relaks zarówno dzieciom jak i dorosłym. W ośrodkach skorzystać można z kortów do tenisa ziemnego oraz boisk do gier zespołowych (siatkówka, koszykówka, piłka nożna). Ośrodek Sportu i Rekreacji Wawrzkowizna zaprasza w weekend majowy na Piknik Rodzinny wraz z konkursami, koncertami oraz innymi atrakcjami dla całych rodzin.
Ponadto celem działania grupy partnerskiej jest stworzenie kompleksowej oferty turystyki biznesowej. Położenie w centralnej Polsce, w niedużej odległości od Warszawy (ok. 160 km) czyni ten obszar atrakcyjnym dla organizacji szkoleń i konferencji. Na niewielkim obszarze funkcjonuje kilka obiektów specjalizujących się w obsłudze turystyki szkoleniowej i biznesowej.

- Jednak atrakcje, jakie będą dostępne dla turystów już podczas najbliższej majówki, to nie wszystko. Już za rok turyści będą mogli skorzystać z pełnej oferty przygotowanej przez uniejowską grupę partnerską o nazwie „Termy Uniejów”. W przyszłym sezonie chcemy zorganizować szereg imprez związanych z tematyką średniowiecza. - powiedziała Milena Pamfil, lider uniejowskiej grupy partnerskiej.

Aby można było zrealizować te plany przed grupami partnerskimi jeszcze dużo pracy. Turyście bowiem trzeba zaproponować nie tylko atrakcje, ale i usługi na odpowiednim poziomie. Dlatego właśnie członkowie grup partnerskich oraz przedstawiciele branży turystycznej, biorą udział w szkoleniach w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa”.

- Uważam, że szkolenia oferowane w ramach projektu „Turystyka – wspólna sprawa” są bardzo potrzebne, ponieważ dają możliwość podniesienia kwalifikacji pracowników branży turystycznej, co przekłada się na jakość oferowanych usług oraz wizerunek polskiej turystyki. - powiedziała Jadwiga Spocińska dyrektor ds. sprzedaży i marketingu Bestur Sp. z o.o. Sport Hotel.

Na szkoleniach pracownicy i menadżerowie z branży turystycznej zdobywają wiedzę m.in. z zakresu pozyskiwania funduszy, zarządzania zasobami ludzkimi czy wykorzystania Internetu w promocji swojej firmy. Kursy są dofinansowane z Europejskiego Funduszu Społecznego nawet do 80 procent. Partnerem projektu w województwie łódzkim jest: Regionalna Organizacja Turystyczna Województwa Łódzkiego. Ogólnopolskimi partnerami projektu są Polska Organizacja Turystyczna, Polska Izba Turystyki, Polskie Towarzystwo Turystyczno-Krajoznawcze, Polska Federacja Pilotażu i Przewodnictwa, Rada Krajowa Izb Turystyki.

Na zakończenie warto byłoby dodać słów kilka na temat tego, czym jest sam projekt „Turystyka – wspólna sprawa”, stanowi on bowiem pokażny pakiet szkoleń i doradztwa dla branży turystycznej. Korzystają z niego przedsiębiorcy, samorządy lokalne oraz organizacje wspierające rozwój turystyki. Jego celem jest poprawa konkurencyjności branży turystycznej poprzez podniesienie umiejętności zawodowych osób w niej pracujących.
Polską branżę turystyczną charakteryzuje wciąż niski poziom wykształcenia kadr świadczących usługi oraz brak szerszej współpracy regionalnej. Odpowiadając na te problemy, Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości przygotowała kompleksowy projekt szkoleniowy i doradczy, który ma do spełnienia trzy podstawowe zadania: podnieść umiejętności tworzenia, rozwijania i promowania markowych produktów turystycznych w formule sieciowej, tj. poprzez współpracę różnych podmiotów działających na jednym obszarze, podnieść wiedzę dotyczącą różnych zagadnień branżowych związanych z działalnością turystyczną, doskonalić znajomość języków obcych.

Projekt jest adresowany do przedsiębiorstw turystycznych, jednostek samorządu terytorialnego, organizacji przedsiębiorców i pracodawców, organizacji wspierania przedsiębiorczości oraz organizacji pozarządowych działających w sektorze turystyki.
W szkoleniach może uczestniczyć zarówno kadra zarządzająca, jak również pracownicy wymienionych podmiotów. Udział w nich weźmie, co najmniej 10 tysięcy osób, spędzając w salach szkoleniowych blisko 800 000 godzin. Szkolenia są tylko częściowo odpłatne dla uczestników, w większej części koszty szkoleń są pokrywane z Europejskiego Funduszu Społecznego. Realizowane są trzy edycje projektu „Turystyka – wspólna sprawa”. Pierwsza edycja, wdrażana od stycznia 2006 r. pod kierownictwem Doradztwa Gospodarczego DGA S.A., obejmuje województwa:

- dolnośląskie
- podlaskie
- pomorskie
- kujawsko-pomorskie
- świętokrzyskie


Druga edycja, realizowana jest od lipca 2006 r. pod kierownictwem F5 Konsulting, obejmuje województwa:

- małopolskie
- lubelskie
- śląskie
- warmińsko–mazurskie
- zachodniopomorskie


Trzecia edycja, wdrażana od września 2006 r. pod kierownictwem Doradztwa Gospodarczego DGA S.A., obejmuje województwa: l

- lubuskie
- łódzkie
- mazowieckie
- opolskie
- podkarpackie
- wielkopolskie


Projekt jest realizowany na zlecenie Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości przez Konsorcjum w składzie:

- Doradztwo Gospodarcze DGA S.A.
- F5 Konsulting Sp. z o.o.
- Central Europe Trust Polska Sp. z o.o.
- Migut Media S.A

foto: BAI /Jola Babij
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top