PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Wtorek, 07 kwietnia 2020
PRZYŁĄCZ SIĘ DO AKCJI
Data dodania: 2007-09-16 20:26:48
Ruszyła I edycja Ogólnopolskiego Programu dla Młodzieży MAM HAKA NA RAKA. Ponad 2400 liceów ogólnokształcących w całej Polsce otrzymało listy zapraszające do udziału w programie, który obejmie zasięgiem wszystkie województwa.


Celem MAM HAKA NA RAKA jest promowanie zasad profilaktyki nowotworowej, a poprzez zaktywizowanie młodzieży - dotarcie do dorosłej części polskiego społeczeństwa. Jest to pierwsza tego typu inicjatywa, realizacja kolejnych edycji przewidziana jest na kilka najbliższych lat.

Alarmujące statystyki onkologiczne to stale narastający problemem zdrowotny naszego społeczeństwa. Mimo prowadzonej prewencji oraz postępu wiedzy medycznej z dekady na dekadę rośnie zachorowalność i umieralność z powodu nowotworów złośliwych na całym świecie. W wielu krajach, w tym przede wszystkim w Polsce, dzieje się tak z powodu bagatelizowania zagrożenia chorobami onkologicznymi i niskiej frekwencji podczas badań profilaktycznych.
Z badań przeprowadzonych przez CBOS w czerwcu 2007 r. wynika, że młodzież ma świadomość przyczyn wywołujących choroby nowotworowe i wiedzę na temat sposobów zapobiegania tym chorobom. Ponad połowa młodych ludzi uważa, że mogłaby mieć wpływ na swoich bliskich, by skłonić ich do regularnych badań profilaktycznych. Ten fakt stał się inspiracją do powołania ogólnopolskiego programu „MAM HAKA NA RAKA", którego kluczowym założeniem jest przygotowanie młodych ludzi do podejmowania aktywności prozdrowotnych wśród najbliższych.

Punktem kulminacyjnym programu dla młodzieży jest konkurs „Znajdź haka na raka" na projekt kampanii społecznej, która skutecznie przekona ich rodziny do systematycznego przeprowadzania badań profilaktycznych. Program MAM HAKA NA RAKA znakomicie wpisuje się w ideę i założenie Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych i może doskonale dopełnić jego cele edukacyjne, oddziałując pozytywnie na zachowania prozdrowotne młodzieży.

- Nasze cele chcemy zrealizować wykorzystując entuzjazm i pomysłowość młodych ludzi.
. Za ich pośrednictwem chcemy docierać do ludzi, którzy znajdują się w grupie podwyższonego ryzyka zachorowania na choroby nowotworowe – rodziców i starszych krewnych licealistów.

– powiedział dr Janusz Meder Prezes Polskiej Unii Onkologii, który jest partnerem merytorycznym programu.

Na przełomie października i listopada odbędą się warsztaty edukacyjne, które przy wsparciu lekarzy onkologów i przedstawicieli organizacji pacjentów onkologicznych poprowadzą studenci z Międzynarodowego Stowarzyszenia Studentów Medycyny. Podczas warsztatów młodzież nie tylko zyska wiedzę dotyczącą najgroźniejszych nowotworów, ale również pozna zasady edukacji rówieśniczej. Osią programu jest interaktywna strona www.mamhakanaraka.pl (wystartuje 20 września) br., na której uczniowie będą prezentować aktywności podejmowane podczas realizacji programu. Pierwszym zadaniem będzie opracowanie logo programu MAM HAKA NA RAKA, drugim –przekazanie wiedzy uzyskanej podczas warsztatów pozostałym uczniom swojego liceum i rodzinie. Program został pomyślany tak, aby to młodzi ludzie według własnego pomysłu zbudowali społeczność wokół problematyki profilaktyki onkologicznej.

Za propagowanie programu w regionie odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, a za monitorowanie procesu wdrażania i opracowywanie danych - Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej. MAM HAKA NA RAKA realizowany jest ze środków firmy GlaxoSmithKline – partnera polskiej onkologii.

Do współpracy zaproszono dotychczasowych aktywnych i wypróbowanych partnerów Polskiej Unii Onkologii posiadających duże doświadczenie w realizacji istniejących programów edukacyjnych, przede wszystkim Fundację Urszuli Jaworskiej i Stowarzyszenie Amazonki. Na apel o wsparcie inicjatywy odpowiedziały też:

- Stowarzyszenie Wspierające Chorych na Chłoniaki „Sowie Oczy"
- Ogólnokrajowe Stowarzyszenie Pomocy Chorym na Przewlekłą Białaczkę Szpikową
- Stowarzyszenie na Rzecz Walki z Rakiem Szyjki Macicy „Kwiat Kobiecości"
- Stowarzyszenie Chorych na Czerniaka


- Koncepcja kaskadowego oddziaływania edukacyjnego – poprzez młodzież na ich rodziców i dziadków – pozwala mieć nadzieję, że ten sposób edukacji prozdrowotnej przyniesie lepsze efekty niż standardowe działania prowadzone dotychczas.– napisał prof. Zbigniew Religa Minister Zdrowia obejmując Honorowym Patronatem program MAM HAKA NA RAKA.

Patronaty przyznali również: Minister Edukacji, Rzecznik Praw Dziecka oraz Rada Narodowego Programu Zwalczania Chorób Nowotworowych.

Od strony merytorycznej nad programem czuwa Polska Unia Onkologii. W realizację zaangażowały się również:

- Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej - odpowiedzialne za koordynowanie procesu wdrażania programu na szczeblu lokalnym oraz monitorowanie jego przebiegu

- Międzynarodowe Stowarzyszenie Studentów Medycyny (IFMSA Poland), które odpowiadać będzie za logistykę oraz przygotowanie młodzieży do realizacji zadań w ramach peer education

- Stowarzyszenie Zdrowych Miast Polskich, które będzie lokalnie oddziaływać na zaangażowanie szkół w program


Program realizowany jest ze środków firmy GlaxoSmithKline - partnera polskiej onkologii.

- Będziemy wdzięczni za pomoc w nagłośnieniu działań naszego Programu i konkursu skierowanego do licealistów, do udziału w którym zaproszono ponad 2400 liceów w całej Polsce. Termin nadsyłania zgłoszeń mija 30 września. Jedna ze szkół również z Państwa regionu już zaangażowała się w działania Programu i odpowiedziało na zaproszenie do udziału w konkursie ( IV LO im. gen. S. Roweckiego Grota w Piotrkowie Tryb.). Wierzymy, że młodzież z Państwa regionu z innych szkół również weźmie udział w konkursie MAM HAKA NA RAKA. - podała Izabela Sałamacha Account Manager Healthcare Department.


Szczegółowych informacji udziela:
Gabriela Abramczuk – 0 605 045 309
Klaudia Mencina – 0 605 631 820
Feedback/Hill and Knowlton 022/ 646 22 02
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top