EMO- ZJAWISKO - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Niedziela, 05 kwietnia 2020
EMO- ZJAWISKO
Data dodania: 2008-07-18 15:15:46
Noszą spodnie rurki i obcisłe koszulki, na których dominują duże nadruki. Ufarbowane na czarno, nastroszone włosy z charakterystyczną grzywką, zakrywają pół twarzy. Emo-nastolatki, którym ciemne makijaże i kolczyki w różnych częściach twarzy dodają drapieżności, ostentacyjnie prezentują swoje melancholijno-depresyjne nastawienie do świata.

Czym jest emo?

Emocjonalni młodzi ludzie sami niechętnie określają się jako subkultura, nie mówią też o stylu emo. Najważniejsza jest dla nich własna emocjonalność oraz muzyka, będąca jej odzwierciedleniem. Przez muzykę komercyjną, emo jest mylnie kojarzone z zespołami takimi jak Blog 27 czy Tokio Hotel; w szerszej perspektywie – z ludźmi obklejającymi się emblematami w kształcie czaszki, którzy tną się żyletkami, bezskutecznie próbując odebrać sobie życie. Przeciwnicy określają emo ironicznie stanem permanentnej depresji. W Nonsensopedii [prześmiewczy odpowiednik Wikipedii] można znaleźć definicję: Nie są wystarczająco mroczni, by być gotami, ale są zbyt nieodporni na tanie wino, by być punkami.

Emo mają od 13 do 17 lat. Trudno uzyskać od nich odpowiedź na pytanie, kim są.
. Szukają siebie i odnajdują się w tej konwencji. Tak bardzo boją się zaszufladkowania, że pozostają niedookreśleni, co szczególnie razi ich przeciwników – a takich nie brakuje. Są atakowani głównie z powodu wyglądu, który wyróżnia ich spośród rówieśników. Biorąc pod uwagę design, w dzisiejszych czasach trudno być oryginalnym, dlatego młodzi ludzie z Europy zainspirowali się wizerunkiem amerykańskich twórców muzyki emo. W tej chwili emo zaczyna wkraczać do Rosji, gdzie jest mocno krytykowane, jako przejaw zepsucia Zachodu. A skoro już o wizerunku mowa, to stąd już tylko jeden krok do wizerunku medialnego. Emo stało się popularne przez komercyjne stacje muzyczne i czasopisma młodzieżowe, od których dzisiaj przedstawiciele tej grupy dystansują się, nie bezpodstawnie twierdząc, że to właśnie z nich bierze się większość krzywdzących, stereotypowych przekonań.

Emo – rozwiązanie i pułapka

Trudno jednoznacznie stwierdzić, czy nakierowany na sferę emocjonalną nurt emo jest formą buntu. Z pewnością jest to próba wyrazu niezależności, której nieodłącznym elementem jest odpowiedni image. Na pomoc nastolatkom przychodzą najpopularniejsze sieci sklepów odzieżowych, które działając zgodnie ze strategiami marketingowymi sięgają do kieszeni rodziców poprzez dzieci. Zabiegani rodzice chętnie sponsorują zakup nowego ciucha, wierząc, że uszczęśliwiają tym swoje dziecko, podczas gdy ono pod zewnętrzną powłoczką coraz szczelniej zamyka się w sobie, pozostając nadal sam na sam ze swoimi problemami. Nastolatki - nieraz słusznie - zakładają, że nie warto dzielić się z innymi swoimi zmartwieniami, ponieważ i tak bliscy im ludzie się nimi nie interesują. Część z nich – nie tylko emo - tnie się i podejmuje próby samobójcze tłumacząc sobie, że nikt nie jest w stanie im pomóc i wierząc, że są w sytuacji bez wyjścia.

Emocjonalność

Wrażliwość jest szczególnym sposobem postrzegania świata, który pozwala zauważyć to, czego inni nie widzą. W emocjonalności nie ma nic złego, ważne jest jednak, aby konstruktywnie wykorzystać drzemiący w niej potencjał. Emo – jak każda grupa - sami w sobie są zróżnicowani. Wśród wartości, które cenią najczęściej wymieniają szczerość i zaufanie. Teksty piosenek emo mówią o miłości i emocjach - tak silnie przeżywanych przez młodych ludzi. Na forach emo częstym zjawiskiem są słowne ataki uczestników dyskusji na siebie nawzajem powodowane chęcią zamanifestowania własnego zdania i potrzebą zwrócenia na siebie uwagi. Takie konflikty kończą się obustronnym przyznaniem sobie prawa do własnych poglądów, ale pozostają ziarenkiem soli w oczach tych, którzy woleliby być postrzegani jako bardziej zintegrowana grupa. Na linii rodzic-dziecko pomóc może rozmowa - z zastrzeżeniem, że będzie na poziomie nie uwłaczającym wiekowi nastolatka.


tekst: Małgorzata Marciniak
szkic: Oliwia Krzemińska
foto: Jola Babij /BAI
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top