RPG- piotrkowskim stylem życia - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Niedziela, 22 września 2019
RPG- piotrkowskim stylem życia
Data dodania: 2014-01-16 23:09:11
RPG- piotrkowskim stylem życia
RPG- piotrkowskim stylem życia RPG- piotrkowskim stylem życia
Nietypowe, oryginalne, niespotykane- takimi epitetami można byłoby określić hobby trzech mieszkańców Piotrkowa Trybunalskiego, którzy prowadzą Akademię Mistrzów Gry. I nie byłoby w tym nic dziwnego, przecież w dzisiejszym świecie gry są naszą drugą rzeczywistością, gdyby nie fakt, że oni grają ,,bez prądu”.

-Wszyscy znamy się z liceum (3LO). Sebastian i Maciek grali już kilka lat wcześniej, ja wtedy jeszcze patrzyłem na RPG trochę z przymrużeniem oka, myśląc, że to "takie tam turlanie kości" i że raczej by mnie to nie wciągnęło. Dopiero na początku wakacji 2009 roku się zdecydowałem z nimi zagrać na jednej sesji i cholernie mi się spodobało- mówi Andrzej, jeden z pomysłodawców projektu.
Trójka z zapaleńców z Piotrkowa Trybunalskiego w składzie Sebastian Legenza (Sebko), Maciej Pawłowski (niestrawny) i Andrzej Komorowski (Zawau) prowadzi cykliczne warsztaty RPG mające na celu szerzyć wiedzę na temat kreatywnej formy rozrywki, jakimi są gry fabularne. Od maja 2013 roku grupa prowadzi regularne warsztaty we współpracy z Biblioteką Pedagogiczną w Piotrkowie Trybunalskim. Spotkania te mają na celu zaszczepianie w lokalnej społeczności zamiłowania do kreatywnego spędzania czasu i grania w ,,gry bez prądu”.
.

Na czym to polega? Dla niewtajemniczonych.
To nic innego jak gra towarzyska oparta na narracji, w której gracze (od jednego do kilku) wcielają się w role fikcyjnych postaci. Cała rozgrywka toczy się zazwyczaj w fikcyjnym świecie, istniejącym tylko w wyobraźni grających. Jej celem na ogół jest rozegranie gry według zaplanowanego scenariusza i osiągnięcie umownie określonych lub indywidualnych celów, przy zachowaniu wybranego zestawu reguł, zwanego mechaniką gry.

- Oficjalnie działamy od 2009 roku. Od tamtego czasu nad naszym stołem rozegrało się wiele sesji i przeturlaliśmy niezliczoną ilość kości. Gromadzimy wokół siebie także innych fanów tego hobby oraz naszych przyjaciół i znajomych. Chociaż działamy lokalnie, to istniejemy globalnie- informują twórcy. Prowadzimy blog Piotrków Dungeon, na którym dzielimy się pasją i pomysłami na to, jak grać i dobrze się bawić dzięki grom fabularnym. Od czasu do czasu wydajemy swoje idee w postaci PDF - stworzyliśmy dwie mechaniki i dodatek do settingów w klimacie cyberpunka. Raz w miesiącu spotykamy się wspólnie z graczami, mistrzami, ale też ludźmi, którzy dopiero zaczynają, dzięki nam, swoją przygodę z grami fabularnymi. Można powiedzieć, że RPG to dla nas nie tylko hobby. To także styl życia- dodają.

Warsztaty prowadzone przez młodych piotrkowian cieszą się coraz większą popularnością. Formuła ich prowadzenia zakłada pracę w grupach, dlatego też organizatorzy wprowadzili zapisy na dane spotkania, aby przez czas trwania spotkania, móc porozmawiać z każdą osobą indywidualnie. Wśród zainteresowanych znajdują się nie tylko uczniowie, ale także nauczyciele. Tak, naprawdę przekrój wiekowy nie robi żadnej różnicy, ponieważ, jak podkreślają organizatorzy, jest to hobby dla każdego.

Karolina Grzybowska
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top