Odszedł ksiądz Tadeusz Pecolt - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Środa, 22 maja 2019
Odszedł ksiądz Tadeusz Pecolt
Data dodania: 2008-08-27 22:48:57
Odszedł ksiądz Tadeusz Pecolt
Zmarł wybitny piotrkowianin ksiądz Tadeusz Pecolt. Honorowy Obywatel Miasta miał 98 lat. Pochodził z Łodzi, gdzie ukończył Wyższe Seminarium Duchowne na kierunku teologicznym. Po ucieczce z łódzkiego gestapo ukrywał się na Podlasiu i w Starej Wsi, gdzie wraz zakonnicami prowadził szkołę z internatem.
. W tamtym okresie podjął decyzję o ratowaniu dzieci żydowskich.

Do Piotrkowa Trybunalskiego przybył w 1947 roku z Sulejowa, gdzie przez dwa lata pracował jako wikary. Przez wiele lat był prefektem w Liceum Żeńskim i III Liceum Ogólnokształcącym. Pełnił również funkcję kapelana w piotrkowskich szpitalach.

W 1948 roku został Rektorem Kościoła Panien Dominikanek. Działał także w Maksymilian Kolbe-Werk - organizacji niosącej pomoc duchową i materialną byłym więźniom obozów koncentracyjnych.

Za swoją długoletnią pracę nauczycielską otrzymał Medal Komisji Edukacji Narodowej oraz Złotą Wieżę Trybunalską.


foto: Jola Babij /BAI
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
go to top