Piotrków bohaterem kryminału. Przeczytaj wywiad z autorką i wygraj książkę! - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Środa, 17 lipca 2019
Piotrków bohaterem kryminału. Przeczytaj wywiad z autorką i wygraj książkę!
Data dodania: 2014-01-19 15:46:50
Piotrków bohaterem kryminału. Przeczytaj wywiad z autorką i wygraj książkę!
Źródło zdjęcia: bai.pl
Agnieszka Turzyniecka – piotrkowianka, która akcję kryminału „Inspektor Kres i zaginiona” umieściła właśnie w Piotrkowie.

Zacznę nieco przewrotnie: czy Piotrków jest inspirującym miastem? Inspektor Kres, bohater Twojej powieści, często nazywa je "małą mieściną, w której wszędzie jest blisko"...

- Dochodzą do mnie słuchy, że mieszkańcy Piotrkowa nie są zadowoleni z tego, że Kres używa takich określeń. Ale bądźmy szczerzy: Piotrków to nie Warszawa. I bardzo dobrze. Nie ma potrzeby wpadać w kompleksy na tym punkcie, powinniśmy się cieszyć, że żyjemy w mniejszej miejscowości. Łatwiej jest się utożsamić z niewielkim miastem, łatwiej być aktywną częścią jego społeczności, niż w dużej aglomeracji, gdzie każdy jest anonimowy. Moim zdaniem określenia, jakich używa Kres nie są obraźliwe, a w każdym razie nie miały takie być. Czy Piotrków jest inspirujący? Dla mnie tak, bo tu się wychowałam i tu chowam moje sentymenty. Po skończeniu szkoły długo szukałam miejsca dla siebie, próbując zadomowić się w różnych miastach, nie tylko polskich. Chyba wpadłam w ten stereotyp, że z małej miejscowości trzeba uciekać. Wiele młodych ludzi w niego wpada.
. I wielu z nich potem nie potrafi się odnaleźć w molochach. Potrzebowałam lat, żeby zrozumieć, że szczęście nie jest uzależnione od tego, gdzie się mieszka.


Opowiedz o powstaniu książki: o czym jest "Inspektor Kres i zaginiona"? Od razu wiedziałaś, że miejscem wydarzeń będzie Piotrków?

- To wyszło zupełnie naturalnie, nigdy się nie zastanawiałam nad tym, gdzie umieścić akcję. Książkę pisałam przez miesiąc, bo akurat miałam dużo wolnego czasu i mogłam sobie pozwolić na siedzenie przed komputerem po 10-12 godzin dziennie. Ale tak nie jest zawsze. Na napisanie drugiej książki potrzebowałam już dwóch lat. Można powiedzieć, że pod względem tempa pisania popadam w skrajności (śmiech).
Główną osią powieści jest zaginięcie młodej kobiety. Inspektor Kres, trochę ciapowaty policjant w średnim wieku, ma za zadanie ją odnaleźć. Nie jest to jednak jedyna sprawa, jaką musi rozwiązać, pojawiają się również inne śledztwa.


Jaka była reakcja znajomych, rodziny, mieszkańców miasta, gdy przeczytali "Kresa"? Ja przyznaję, że bardzo miło było trafić w tekście na nazwy znajomych ulic, miejsc.

- Cieszę się, bo właśnie to miałam nadzieję osiągnąć. Większość czytelników wyraża się pozytywnie o lekturze. Niektórzy dziwią się, skąd u mnie takie makabryczne pomysły, inni pytają, jak kobieta w moim wieku mogła się wczuć w emocje mężczyzny po pięćdziesiątce. Jeśli chodzi o mieszkańców Piotrkowa, to zdarzyło się parę razy, że właściciele różnych restauracji, czy klubów, pytali, czy w następnej części umieszczę ich lokal. To miłe.

Co czyta prywatnie autorka kryminału? Lubisz kryminały?

- Pewnie, że lubię. Ale chyba częściej czytam książki obyczajowe. Dobrą fantastyką też nie gardzę. Lubię Mankella, Bagleya, Koontza. Z polskich autorów współczesnych najbardziej przemawia do mnie Pilch, ze swoim niebywałym poczuciem humoru. To tak w skrócie.

Pytanie, którego chyba nie lubi żaden autor: będzie ciąg dalszy opowieści o Kresie? Czy może masz w planach wydanie jakiejś zupełnie innej książki?

- Wiosną pojawi się w księgarniach moja druga powieść, pod tytułem "Dziewczynka z balonikami". Tym razem nie będzie to kryminał. Natomiast jeśli chodzi o Kresa, to pracuję nad drugą częścią.

A jaki jest Wasz ulubiony kryminał? Na odpowiedzi wraz z uzasadnieniem czekamy do 25 stycznia. Piszcie na redakcja@bai.pl. Do wygrania ostatnia książka Agnieszki Turzynieckiej.


Ania Kutela
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
  • A ja polecam książkę - bardzo fajnie czyta się o miejscach, które doskonale się zna :)
    Autor:Skarletka Data: 2014-01-20 12:40:19
  • Bardzo ciekawy wywiad!
    Autor:Marta Data: 2014-01-19 21:02:23
Najczęściej czytane
go to top