CYKLIŚCI ŁĄCZCIE SIĘ - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Czwartek, 27 lutego 2020
CYKLIŚCI ŁĄCZCIE SIĘ
Data dodania: 2006-05-31 13:08:01
CYKLIŚCI ŁĄCZCIE SIĘ
Rowerem przez największe ośrodki wypoczynkowe powiatu bełchatowskiego "Wawrzkowiznę" i "Słok", aż do wyciągu na Górze Kamieńsk, a tam połączenie z trasami rowerowymi oplatającymi górę i siecią dróg rowerowych gminy Kleszczów.

Łącznie kilkadziesiąt kilometrów urozmaiconej trasy prowadzącej przez różnorodne krajobrazowo tereny powiatu bełchatowskiego. Taką gratkę dla miłośników rowerów przewiduje projekt, który będzie realizowany wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Bełchatowie, BOT Kopalnię Węgla Brunatnego Bełchatów oraz Nadleśnictwo Bełchatów.

Tereny, przez które przebiegać będzie trasa odwiedzili właśnie starosta bełchatowski Jacek Zatorski, wicestarosta Edward Olszewski oraz dyrektor do spraw pracowniczych BOT KWB Bełchatów Wiesław Sztela i nadleśniczy Nadleśnictwa Bełchatów Ryszard Bijak. Wspólnie dokonali wstępnych ustaleń, co do jej wytyczenia.

- Uważam, że będzie to jedna z najdłuższych i najbardziej ciekawych tras rowerowych w tej części Polski. Po drodze będzie można podziwiać malownicze krajobrazy sosnowych lasów, przyrzecznych łąk, naturalnych i sztucznych zbiorników wodnych, największej w Europie elektrowni zasilanej węglem brunatnym.
. Z Góry Kamieńsk – usypanego przez zwałowarki z wierzchniej warstwy ziemi przykrywającej pokłady węgla największego w centralnej Polsce wzniesienia rowerzyści zobaczą odkrywkę kopalni oraz okoliczne miasta.
- powiedział starosta bełchatowski Jacek Zatorski.

Sama Góra Kamieńsk oferować będzie szereg atrakcji, począwszy od licznych tras rowerowych o różnym stopniu trudności, poprzez wyciąg, którym można dostać się na jej szczyt, aż do doskonałej bazy gastronomicznej.

- Jestem zachwycony proponowaną trasą przebiegu ścieżki. Nawet wielu mieszkańców naszego powiatu nie wie, jak piękne tereny do wypoczynku znajdują się w sąsiedztwie kopalni i elektrowni. Gdy trasa powstanie, stanie się kolejnym doskonałym punktem zachęcającym do odwiedzenia naszego powiatu. - powiedział wicestarosta Edward Olszewski.

Trasa od Słoku do góry Kamieńsk poprowadzona zostanie istniejącymi drogami, które zostaną wyrównane, oznakowane i przystosowane do jazdy rowerem. Za kilka dni rozpocznie się budowa półtorakilometrowego odcinka ścieżki od Grocholic do skrzyżowania w Porębach.

Obecnie koncepcja dalszego przedłużenia ścieżki przewiduje poprowadzenie jej polnymi drogami i leśnymi duktami koło zbiornika Słok, następnie wzdłuż koryta rzeki Widawki, przecięcie drogi powiatowej Kalisko–Kleszczów i dojazd do zwałowiska kopalni.
U podnóża góry trasa rozdzielałaby się na dwie drogi, jedna „łatwiejsza” o małym stopniu trudności, biegnąca u podnóża zwałowiska, druga prowadząca bardziej terenowymi drogami. Obie dobiegać będą do stacji dolnej wyciągu na Górę Kamieńsk.

Dalej rowerzyści będą mogli korzystać z wyznaczonych dróg rowerowych oplatających górę i dojechać nawet do ścieżek rowerowych gminy Kleszczów.

Starostwo Powiatowe w Bełchatowie zainwestowało w budowę trasy rowerowej Bełchatów–Wawrzkowizna–Słok już 2,5 miliona złotych. W ubiegłym roku powstał czterokilometrowy odcinek asfaltowej ścieżki rowerowej łączącej Bełchatów z ośrodkami turystycznymi.


foto: Krzysztof Borowski
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top