INTERNATIONAL MUSIC FESTIVAL SZCZECIN - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Niedziela, 05 kwietnia 2020
INTERNATIONAL MUSIC FESTIVAL SZCZECIN
Data dodania: 2009-06-25 17:03:00
Rok temu zapraszaliśmy do Szczecina, na wielkie muzyczne wydarzenie - jakim był Festiwal Boogie Brain. Dziś zaproszenie ponawiamy, bo miasto przygotowuje się do kolejnej edycji tej imprezy. Organizatorzy bogatsi o doświadczenie, publiczność spragniona jeszcze większych emocji. Co czeka nas w tym roku?


Szczecin po raz kolejny stanie się areną międzynarodowego, kulturotwórczego i nowatorskiego festiwalu o dużym „polu rażenia”, z wartościowymi wykonawcami prezentującymi szerokie spektrum nowoczesnych trendów muzycznych oraz pionierów poszczególnych gatunków. To swoiste święto muzyki w mieście, połączenie obrazu i dźwięku.

Festiwal „Boogie Brain” integrować będzie działania muzyczne, filmowe, multimedialne i warsztatowe. Na dwóch scenach - na terenie Parku Kasprowicza i Teatru Letniego zaprezentują się didżeje i live acty wyznaczający współczesne trendy światowej muzyki elektronicznej i rockowej alternatywy. Muzyka grana na żywo spotka się z kunsztem najlepszych światowych didżejów.

W ciągu dwóch dni na ogromnej scenie Amfiteatru (Teatr Letni) usłyszymy dźwięki z pogranicza brzmień dubstep łączących w sobie energię londyńskiej ulicy i jamajskiego soundsystemu, futurystyczny, dancefloorowy jazz okraszony najlepszymi wokalizami, house z przemożnym wpływem muzyki funk i soul, broken beat/west london sound, organiczne, korzenne reggae oraz pionierów i legendy stylu drum n bass - jednego z najbardziej wpływowych muzycznych „wynalazków” z Wielkiej Brytanii, a także, co jest bezprecedensowym wydarzeniem w Polsce, Roya Ayersa, inspirującego kilka generacji artystów.
Oprócz działań stricte muzycznych, w ramach „Boogie Brain”, realizowane będą projekty towarzyszące:

- koncert „Jazz na Betonowcu”
- społeczny projekt „Młodzi Aktywni/Active Minds”
- sentymentalna podróż do fascynującego Szczecina lat 60-tych XX wieku w projekcie „Chłopcy z Sorrento”


Pierwsza edycja festiwalu (22 i 23 sierpnia 2008 roku) pokazała, że ogromna wola i determinacja pozwala na stworzenie imprezy muzycznej na najlepszym światowym poziomie, przyciągającej rzeszę młodych i inteligentnych ludzi.
Udowodniono, że Szczecin – nieco zamknięta, o zaburzonej tożsamości i dopiero rozbudzająca się kulturalnie aglomeracja – z powodzeniem może konkurować z największymi ośrodkami kulturalnymi w Polsce. Wielorakie korzyści, jakie przynoszą miastu imprezy kulturalne, przyczyniły się do rozbudowania w mieszkańcach zapału i wiary w ideę stworzenia nowego Szczecina, w znacznej mierze w oparciu o wartościowe projekty kulturalne. Dlatego, między innymi, Szczecin ubiega się o tytuł Europejskiej Stolicy Kultury w 2016 roku i jest to, jak nigdzie indziej, obywatelska inicjatywa mieszkańców.

Dzięki Festiwalowi „Boogie Brain” Szczecin stał się pierwszym polskim miastem, które gościło takich artystów jak:

- 4hero
- Jazzsteppa
- Mala (Digital Mystikz)

Dwóch ostatnich bardzo pozazdrościł Szczecinowi Wrocław, który jest zagłębiem najświeższego obecnie gatunku muzyki elektronicznej - dubstepu.

W Szczecinie zagrał również L.U.C. z Rahimem (nominowany do Paszportu Polityki 2008), Pink Freud (okrzyknięty nadzieją polskiego jazzu, nominowany do Artystycznej Nagrody Programu Trzeciego PR - Mateuszów 2008) i Dick4Dick (zgłoszony do Paszportu Polityki).
Duet 4hero współpracował m.
.in. z takimi artystkami jak: Ursula Rucker
i Erykah Badu, grał również na słynnym Montreux Jazz Festival. LTJ Bukem - największa gwiazda pierwszej edycji Festiwalu - współpracował z jednym
z największych muzyków jazzowych - Herbie Hancockiem.
Nie ma więc wątpliwości, że Festiwal „Boogie Brain” charakteryzuje najwyższa jakość muzyczna. Wg. serwisu Infomuzyka.pl Festiwal „Boogie Brain” jest jednym z najbardziej wyczekiwanych wydarzeń muzycznych w 2009 roku.

Festiwal (tak pierwsza jak i druga jego edycja) odbywa się przy organizacyjnym i finansowym współudziale miasta Szczecin, dla którego „Boogie Brain” stał się istotnym elementem promocyjnym. Dla współsfinansowania drugiej edycji udało się pozyskać partnera w postaci firmy ECE, która kwotą 380 tys. zł wsparła organizację Festiwalu.
Miedzynarodowy Festiwal Muzyczny „Boogie Brain” przyczynia się do stworzenia wizerunku miasta jako społeczności młodych, otwartych na kulturę ludzi, pozwala uczynić ze Szczecina stolicę muzyki oraz innych dziedzin sztuki.
Festiwal i imprezy towarzyszące odbywają się równocześnie w wielu częściach Szczecina, co pozwala zaaranżować do ich celów przestrzeń miejską i wykorzystać ją równocześnie jako nośnik reklamy. Wydarzenie tej rangi jest także sygnałem, że Szczecin staje w równym szeregu z miastami takimi jak: Wrocław, Kraków, Warszawa, Poznań, czy Trójmiasto, gdzie władze miasta wprowadziły w życie filozofię promocji poprzez kulturę.
Szczecin w ostatnim czasie szczególnie intensywnie pracował nad stworzeniem nowoczesnej marki. Rezultatem tych prac jest powstanie wizji „Floating Garden 2050”. Jesteśmy przekonani, że coroczny festiwal i jego marka pomoże w sposób zdecydowany zrealizować ten pionierski i ambitny projekt, dla którego szukamy wartościowych partnerów o kreatywnych zdolnościach i prospołecznych zapatrywaniach.

Adresatem „Boogie Brain” jest inteligentny, wykształcony odbiorca, dla którego festiwal jest doznaniem artystycznym zapewniającym dobrą zabawę rozumianą w kategoriach kulturalnej, choć żywej, spontanicznej rozrywki. Ze względu na specyfikę Polski dominować będą otwarci na świat ambitni studenci z szerszym horyzontem myślowym, absolwenci studiów prowadzący aktywny tryb życia, przedstawiciele klasy średniej interesujący się życiem kulturalnym. Wśród gości zagranicznych kategorie te będą podobne, jakkolwiek bardziej elastyczne z uwagi na lepszy status materialny mieszkańców Europy Zachodniej.

Organizatorzy starannie określili cele, jakie przyświecają festiwalowi:

- wykreować „Boogie Brain” na największe muzyczne wydarzenie tego typu w Polsce poprzez bogaty, różnorodny muzycznie program podzielony na część nocną i dzienną (płatną i darmową), występy artystów z kraju i zagranicy, rozmieszczenie scen w różnych częściach miasta, całoroczne imprezy towarzyszące;

- stworzyć produkt stanowiący ekstremalnie wysoką jakość promocyjną – dla miasta, partnerów i patronów; wytworzyć odpowiednią atmosferę i warunki dla artystów i uczestników festiwalu, których zadowolenie będzie wyjątkowo skuteczną reklamą; zachęcać jak największą liczbę uczestników festiwalu do poznawania atutów turystycznych miasta, spędzania w nim swojego wolnego czasu, planowania studiów i przyszłości zawodowej;

- budować wizerunek festiwalu oraz wszystkich kojarzonych z nim partnerów i patronów jako podmiotów otwartych na wyzwania współczesnego świata - zachęcając uczestników do kreatywnego myślenia, angażując młodzieżowy wolontariat przy organizacji festiwalu, promując nowoczesną formę edukacji artystycznej, pokazując uczestników festiwalu jako społeczność ludzi inteligentnych, ambitnych, z inicjatywą, pragnących poprawiać swoją jakość życia nie tylko poprzez wzmocnienie swojego materialnego statusu, ale też poprzez uczestnictwo w wydarzeniach społeczno-kulturalnych;

- uczynić Szczecin stolicą muzyki poprzez długofalową i konsekwentną politykę kulturalną wspierającą inicjatywy artystyczne, zachęcającą do wiązania swojej przyszłości ze Szczecinem i wysyłającą wyraźny sygnał, że Szczecin staje się miejscem, w którym kultura uzyskała trwałe miejsce w planach rozwoju miasta


Podczas pierwszej edycji festiwalu „Boogie Brain” gościliśmy znakomitych artystów z Polski i muzycznych stolic Europy. Stworzyliśmy program pozwalający pokazać na żywo kunszt muzyczny ponad dwudziestu pięciu wykonawców. Wśród nich wystąpili:

4hero (Wielka Brytania, po raz pierwszy w Polsce)
Mala & SGT Pokes (Wielka Brytania, po raz pierwszy w Polsce)
Jazzsteppa (Wielka Brytania, Niemcy, Izrael, po raz pierwszy w Polsce)
Nookie & Lady Free (Wielka Brytania)
Pink Freud (Polska)
Mark de Clive-Lowe (Wielka Brytania)
LTJ Bukem & MC Conrad (Wielka Brytania)
L.U.C. & Rahim (Polska), Dick 4 Dick (Polska)

Uczestnicy festiwalu mieli do dyspozycji różnorodne gatunki muzyczne, od najlepszego polskiego jazzu (Pink Freud), przez wybuchowy elektroniczno-rockowy show zespołu Dick 4 Dick, po olbrzymią dawkę basu w brytyjskim drum n bass (LTJ Bukem & MC Conrad, Nookie & Lady Free) i najświeższym dubstepie (Jazzsteppa, Mala & Sgt Pokes).

Druga edycja festiwalu to kontynuacja programu różnorodności muzycznej, który okazał się sukcesem przy debiucie „Boogie Brain”. Opierając się na bogatej ofercie artystów brytyjskich, organizatorzy sprowadzili artystów zza oceanu, nie zapominając o całej Europie. Doświadczenie muzyczne, wszechstronne kontakty z agencjami bookingowymi i samymi artystami, pozwalały na bieżąco śledzić zmiany na światowym rynku muzycznym i budować program drugiej edycji festiwalu „Boogie Brain” oparty na najświeższych oraz uznanych produkcjach.
Miejska, „piknikowa” scena muzyczna usytuowana w Parku Kasprowicza to przede wszystkim ogromna szansa zaprezentowania swojej twórczości dla rodzimych didżejów, którzy przez całe sobotnie popołudnie zapewnią odpowiednią dawkę zabawy w postaci muzyki house, funk, czy soul.

Festiwal „Boogie Brain” to gwarancja muzycznej oferty najlepszej jakości, rozwijanej i wzbogacanej z każdą kolejną edycją. Ceny biletów na II edycję Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego „Boogie Brain”:

(do 16 lipca br.) i w dniu festiwalu:

KARNET DWUDNIOWY (60 PLN) 70 PLN
BILET NA PIĄTEK 17 lipca br. (40 PLN) 50 PLN
BILET NA SOBOTĘ 18 lipca br. (40 PLN) 50 PLN

Bilety do nabycia od maja 2009 roku w punktach sprzedaży sieci Ticketpro, na stronie www.ticketpro.pl oraz w biurze festiwalowym przy ul. Bogusława 48 (Deptak) w Szczecinie.
Tagi:
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top