BAI reaguje: Bełchatów miastem przyjaznym dla osób na wózkach i z wózkami? - INFO BAI
bai
info bai
katalog bai
gielda bai
Bai Andrzej Kurzawa
 
Niedziela, 22 września 2019
BAI reaguje: Bełchatów miastem przyjaznym dla osób na wózkach i z wózkami?
Data dodania: 2014-03-05 12:02:58
BAI reaguje: Bełchatów miastem przyjaznym dla osób na wózkach i z wózkami?
BAI reaguje: Bełchatów miastem przyjaznym dla osób na wózkach i z wózkami? BAI reaguje: Bełchatów miastem przyjaznym dla osób na wózkach i z wózkami? BAI reaguje: Bełchatów miastem przyjaznym dla osób na wózkach i z wózkami? BAI reaguje: Bełchatów miastem przyjaznym dla osób na wózkach i z wózkami?
Źródło zdjęcia: fot. Adam Staśkiewicz

Na problem zaniedbanych schodów i podjazdu, z którego korzystają matki z wózkami, na ulicy Św. Barbary (osiedle Bińków) zwróciła uwagę nasza Czytelniczka.

- Schody są w fatalnym stanie już od dłuższego czasu - mówi. - Wcześniej korzystałam z nich setki razy, ale specjalnie się im nie przyglądałam. Problem zaczął się wtedy, gdy urodziłam dziecko i zaczęłam poruszać się po osiedlu z wózkiem. Wciągnięcie go na górę w tym miejscu graniczy z cudem - dodaje.

Problem zniszczonych schodów i bardzo stromego podjazdu jest o tyle istotny, że prowadzą one nie tylko do tarasu, przy którym znajdują się klatki schodowe, ale również poczta i sklepy. Czytelniczka twierdzi jednak, że takich utrudnień w Bełchatowie nie spotyka zbyt często i że miasto jest przyjazne dla matek, które wożą swoje dzieci w wózkach.

Jej słowa potwierdza Monika Mazur z Fundacji Aktywnej Rehabilitacji.

. Twierdzi, że podjazd, o którym mowa wymaga jedynie drobnych poprawek. Ma tutaj na uwadze podmyty brzeg schodów, który uniemożliwia podjazd wózkiem. Pani Monika zwraca także uwagę na długość barierki, która jest niewystarczająco długa jeżeli chodzi o zastosowanie podjazdu dla osób niepełnosprawnych. W tym momencie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich nie są w stanie samodzielnie skorzystać z podjazdu, który powinien być funkcjonalny dla wszystkich, nie tylko dla matek z dziećmi.

Jednak przypadek taki jak ten, to ewenement. Owszem, zdarzają się sklepy, do których trudno wjechać, na ogół w starszych budynkach, ale jest ich niewiele.

- Bełchatów na tle innych miast wypada naprawdę świetnie - mówi Krzysztof Zaleski, bełchatowian poruszający się na wózku. - Nie ma problemu, aby dostać się do Urzędu Miasta, Starostwa czy Urzędu Pracy - wylicza.

Nie można też narzekać na bełchatowskie chodniki: są równe, nie ma w nich dziur, w wielu miejscach położona została kostka. Jedyne, na co zwraca uwagę, to wysokie krawężniki przy miejscach postoju przeznaczonych dla osób niepełnosprawnych.

- Tak jest np. przy Urzędzie Miasta. Parkując na wyznaczonym miejscu, nie mogę od razu dostać się na chodnik, pewien odcinek muszę przebyć wzdłuż ulicy, co w godzinach szczytu bywa uciążliwe i przydałoby się to poprawić- tłumaczy.

Wszyscy rozmówcy zgodnie podkreślają, że jeśli chodzi o architektoniczne dostosowanie miasta do potrzeb osób poruszających się na wózku i z wózkami - Bełchatów ma powód do dumy. A miejsc takich, jak podjazd na ul. Św. Barbary na szczęście jest coraz mniej. 

Ania Kutela


Tagi: ulica Św. Barbary, podjazdy dla niepełnosprawnych,
Dodaj nowy komentarz:
Redakcja portalu info.bai.pl nie ponosi odpowiedzialności za treść wypowiedzi zawartych w komentarzach użytkowników. Osoba zamieszczająca opinie zawierające treści zabronione przez prawo, wulgarne, obraźliwie, naruszające prawa portalu info.bai.pl i jego wydawcy lub innych osób albo naruszające zasady współżycia społecznego może ponieść za ich treść odpowiedzialność karną lub cywilną.
Najczęściej czytane
go to top